Еврокомисията готви мерки срещу социалния туризъм

31.07.2017 | 11:50
по статията работи: econ.bg
Според най-новите данни на Европейската комисия, 42% от чужденците от ЕС, които са получавали социални помощи, са работили в съответната страна по-малко от три месеца
Еврокомисията готви мерки срещу социалния туризъм
Снимка: под лиценза на creative commons

И в бъдеще гражданите на ЕС ще могат да получават помощи за безработни в някоя друга държава от Общността, но само ако преди това са работили поне три месеца в съответната страна. 

Това предвижда законопроекта на еврокомисарката по социалните въпроси Мариан Тейсен, който бе представен в петък в Страсбург. 

За да влезе в сила, предложението й трябва да бъде одобрено от ЕП и от отделните страни-членки на Общността. Според важащото в момента общо правило, чужденците от ЕС имат право да получават социални помощи в страната, в която са се преместили да живеят, дори и ако са работили там само един ден. 

Целта на предложените промени е да се ограничи т.нар. социален туризъм в рамките на ЕС. 

Нещо, което се налага заради злоупотребите със свободата на придвижване, както става ясно от законопроекта. Според най-новите данни на Европейската комисия, 42% от чужденците от ЕС, които са получавали социални помощи, са работили в съответната страна по-малко от три месеца. Еврокомисарката по социалните въпроси предлага в бъдеще онези, които работят по-малко от 90 дни в някоя друга страна от ЕС, да подават молби за социални помощи в родните си страни. 

В повечето от случаите ще става дума за по-ниски помощи, тъй като засегнатите са предимно от по-бедните еврочленки. За сметка на това обаче периодът, в който ще могат да бъдат получавани помощите, ще бъде удължен от три на шест месеца. 

В законопроекта на Тейсен е включен и въпросът за онези европейци, които живеят в една страна от ЕС, а работят в друга. Те ще имат право на помощи за безработни в онази страна, в която са работили. Защото имено там са плащали и своите социални осигуровки. 

Това, което ЕК не възнамерява да променя, е правилото за изплащане на детски надбавки. А то гласи: ако например български гражданин работи в Германия, но съпругата му и децата му живеят в България, той може да получава детски надбавки от германското бюро по труда – и то в пълен размер. 

В момента Германия изплаща годишно около 200 милиона евро под формата на детски надбавки за деца, живеещи в други страни от ЕС.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 13.11   615 г. – Започва понтификатът на папа Адеодат I. 1002 г. – С благословията на крал Етелред II се извършва масово убийство на датчани, живеещи в Англия. 1775...