Европейската комисия днес изрази изненада от поставянето на въпроса дали зам.-председателят на институцията Кристалина Георгиева би могла да се върне на висок пост в Световната банка.
Говорител на комисията уточни в отговор на журналистически въпрос на пресконференция, че единствената хипотеза, която е обсъждана досега, е Георгиева да се кандидатира за генерален секретар на ООН, което генерира международен скандал. Еврокомисарят бе нарочена, че ще измести сегашната ни кандидатура за шеф на ООН Ирина Бокова.
Не съм в течение на нищо друго, добави говорителят на ЕК.
Георгиева бе вицепрезидент на Световната банка, но през 2010 г. подаде оставка от този пост, за да приеме номинацията за еврокомисар от България.
През втория си мандат в ЕК Георгиева бе издигната до поста зам.-председател на комисията. Хипотезата, че тя би могла да оглави успешно Световната банка, се появява в публикация на Центъра за глобално развитие в края на август тази година.
В същата публикация се отбелязва, че Световната банка е започнала събирането на кандидатури, като процесът ще отнеме три седмици - срок, който вече изтича.
Традиционно президентът на СБ е винаги бил с американско гражданство и номиниран от САЩ, който е най-големият акционер в банката. Номинацията се предлага за одобрение от Борда на управителите и се равнява на петгодишен, обновим, мандат.
Изпълнителните директори, представляващи страните членки на банката, съставят Борда на директорите, който обикновено се събира два пъти седмично, за да прегледа дейностите, като одобрение на заеми и гаранции, нови политики, административен бюджет, асистиране на стратегии на страни и решения за заемане и финансиране.
Вицепрезидентите на банката са принципиални мениджъри, които са отговорни за регионите, секторите, връзките и функциите. Има 24 вицепрезиденти и трима старши вицепрезиденти, както и двама изпълнителни вицепрезиденти.