Европейската комисия ще разгледа аргументите на България за увеличение на квотите емисии парникови газове

22.11.2007 | 18:45
по статията работи: Петър Чернев
Следващата седмица България трябва да внесе писмено по официални ред представените днес аргументи и след това ще се задвижи процедурата за разглеждането им
Европейската комисия ще разгледа аргументите на България за увеличение на квотите емисии парникови газове


Европейската комисия ще разгледа официално аргументите на България за увеличение на квотите емисии парникови газове след решението от 26 октомври за намаление на квотите, разпределени в двата национални плана за 2007 и 2008-2012 година. Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на околната среда и водите.

Това беше договорено на състоялите се днес в Брюксел технически консултации между България и ЕК. Те бяха проведени по инициатива на министър Джевдет Чакъров. В тях от страна на ЕК участваха експерти от отдел „Изменение на климата и въздух” в главна дирекция „Околна среда”, а от българска страна – експерти от МОСВ, МИЕ, Министерския съвет и представители на БСК, КРИБ, Българската асоциация на циментовата индустрия и Института по енергетика.

Консултациите се проведоха в два формата – първо се състоя срещата с експерти от българските държавни институции, а след това – с бизнеса. Вторият формат е прецедент в подобен тип преговори, тъй като по принцип ЕК преговаря на правителствено ниво. Независимо от това, по настояване на МОСВ, ЕК се съгласи да изслуша и българския бизнес.

Решението от днешните консултации е, че аргументите на България се приемат за достатъчно важни, за да бъдат придвижени за разглеждане официално от ЕК. По принцип на технически консултации не се вземат политически решения и са неопрадвани очакванията в тази посока, така че постигнатото решение е успех за страната ни, подчертаха българските представители.

Следващата седмица България трябва да внесе писмено по официални ред представените днес аргументи и след това ще се задвижи процедурата за разглеждането им.

Експертите на ЕК днес заявиха, че ако се открият чисто технически грешки – например в изчисления, в екселски формат и т.н., те веднага ще бъдат коригирани.

Основният мотив на България за иницииране на тези консултации за постигане на решение за увеличение на квотите емисии е, че последствията от решението на ЕК за намаляването им ще са силно негативни за икономическия растеж на българската икономика и биха могли да доведат до преосмисляне на политиката, свързана с участието на страната в гъвкавите механизми на Протокола от Киото.

Днес бяха представени аргументи за неоснователността на някои от параграфите от решението на ЕК за България. Най-важните от тях са, че не е взето предвид затварянето на 3 и 4 блок на АЕЦ Козлодуй, което налага работа на пълна мощност на ТЕЦ; грешки в някои от използваните статистически данни; чисто математически грешки, допуснати при изчисленията на квотите.

По инициатива на министър Чакъров българската позиция беше подготвена от експерти от министерствата на околната среда и водите и икономиката и енергетиката, и от представители на бизнесорганизации – БСК, КРИБ, асоциациите на металургичната промишленост, на циментовата индустрия, на целулозната промишленост и др.

Българската позиция, изказана напоследък нееднократно от министър Чакъров, остава непроменена и тя е, че постигането на желания резлутат за България ще търси включително и чрез съдебна процедура.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...