В четвъртък (18.06) европейските социални партньори подписаха споразумението за промени в законодателството, уреждащо родителските отпуски в Европейския съюз.
Новото рамково споразумение за родителския отпуск беше подписано от европейските социални партньори: Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП), Конфедерацията на европейския бизнес (BUSINESSEUROPE), Европейския център на предприятията с държавно участие (CEEP) и Европейската асоциация на занаятите и малките и средните предприятия (UEAPME).
Промените залагат на увеличаване на продължителността на родителския отпуск от три на четири месеца за всеки родител и се прилага по отношение на всички наети лица, независимо от формата на техния договор.
До новото споразумение се стигна след шестмесечни преговори между социалните партньори. То отразява настъпилите промени в обществото и на пазара на труда след подписването през 1995 г . на първото рамково споразумение относно родителския отпуск, изтъкват авторите. Владимир Шпидла, комисар по трудовата заетост, социалните въпроси и равните възможности, присъства на официалното подписване тази сутрин.
„Споразумението е доказателство за това, че европейското социално партньорство работи и дава конкретни резултати за работниците и за предприятията в Европа ", подчерта той и добави „Споразумението се занимава конкретно с една от приоритетните цели за равенството между жените и мъжете и е свидетелство, че е налице воля за намиране на решения за постигане на по-добро равновесие между личния и професионалния живот, при едновременно отчитане на многообразието на националните правни уредби, практики и традиции".
Новите моменти в подписаното споразумение са:
- увеличава продължителността на родителския отпуск от 3 на 4 месеца за всеки родител . Един от четирите месеца няма да може да се преотстъпва от единия родител на другия .
- уточнява , че се прилага по отношение на всички работници , независимо от формата на техния договор ( работа по срочен договор , работа при непълно работното време и т . н .);
- предоставя също и възможността родителите , които се завръщат на работа след родителски отпуск , да поискат приспособяване на техните условия на труд (например на работното време );
- предоставя повишена закрила не само срещу уволнение , но и срещу всяко неблагоприятно третиране поради упражняването на правото на родителски отпуск.
Сега Комисията на свой ред трябва да разгледа разпоредбите на споразумението
Преди лятото ЕК ще предложи на Съвета въвеждането в действие на споразумението посредством директива, в съответствие с разпоредбите на Договора относно социалния диалог. Директивата трябва да бъде приета от Съвета с квалифицирано мнозинство.