Йената се държи стабилно във вторник, тъй като ескалиращото напрежение по търговските въпроси между САЩ и Китай предизвиква опасения относно перспективите за глобален растеж, което подкопава апетита на инвеститорите за риск.
Доларът възвърна част от загубите си до 105,96 йени, след като се понижи три последователни търговски сесии, и вчера се търгуваше под най-високата стойност от две седмици насам до около 107,00 йени, ниво, достигнато на 28 март.
Йената се повиши в понеделник, след като акциите в САЩ паднаха, а широкият индекс S&P 500 се понижи с 2.2 процента, а инвеститорите избягваха акциите на технологичните компании, притеснени заради възбонвените страхове за начало на търговска война между САЩ и Китай, която може да обхване целия свят.
Това се дължи на факта, че Китай наложи допълнителни митнически тарифи върху вносни продукти от САЩ, в отговор на въведените от Вашингтон вносни мита за стоманата и алуминия. Японската йена, която обикновено се възприема като валута за сигурно убежище на активи, традиционно извлича ползи за сметка на долара по време на международни политически и финансови сътресения.
Йената се повиши през март, тъй като притесненията за риск от световна търговска война предизвикаха турболенции на финансовите пазари. В резултат на това доларът удари 16-месечно дъно, до 104.56 йени на 26 март.
Някои пазарни участници заявиха, че доларът може да намери подкрепа спрямо йената, ако японските вносители и институционалните инвеститори изберат да купят евтин долар.
Търговският спор между Китай и Съединените щати се очаква да бъде пазарен фокус в близкото бъдеще. Администрацията на президента Тръмп се очаква през тази седмица да публикува списък с вносни китайските стоки, които ще бъдат подложени на повишени митнически тарифи.
Еврото поскъпна с 0.05 процента, до 1.2309 долара.
Австралийският долар нарасна с 0.35 процента, до 0.7688 американски долара, като се отдалечи от тримесечното дъно от 0.7643 американски долара, достигнато миналата седмица.