Еврото се срина до най-ниската си стойност за последните повече от 11 години след като резултатите от предсрочните парламентарни избори в Гърция показаха, че в следващите години страната ще се управлява от крайно лявата партия СИРИЗА, пише „БиБиСи“. Сутринта единната европейска валута се сви рекордно и се търгуваше за 1,1088 долара, което е най-ниското й равнище от 2003 г.
Радикалната левица спечели 36,34 на сто от гласовете и 149 депутатски места срещу 27,81 на сто и 76 места за дясноценстристката Нова демокрация, според 99,7 на сто от преброените бюлетини. Според резултатите в новия парламент ще влязат седем партии.
На трето място е крайнодясната "Златна зора" с 6,28 на сто, следвана от "Потами" /Реката/ - 6,05 на сто, комунистическата партия - 5,47 на сто, "Независими гърци" - 4,75 на сто и ПАСОК - 4,68 на сто.
Останалите партии, в това число и новото движение на бившия премиер Георгиос Папандреу, остават извън парламента, тъй като не прескачат трипроцентната бариера.
В своята реч вечерта след края на изборния ден лидерът на СИРИЗА Алексис Ципрас обяви възможността за предоговаряне на условията по отпуснатия от Европейския съюз (ЕС) и Международния валутен фонд (МВФ) дълг на страната в размер на 240 млрд. евро.
Заедно с това за пореден път той посочи, че новото правителство на страната ще работи за облекчаване на икономическите ограничения, налагани през последните години. Ципрас посочи още, че той иска тези промени да бъдат направени по пътя на преговорите и постигането на консенсус с чуждестранните кредитори на Гърция, а не с конфронтации.
„Новото гръцко правителство ще бъде готово да си сътрудничи и да преговаря с нашите кредитори за постигането на взаимно изгодно решение на проблема с дълга на страната", каза още лидерът на СИРИЗА.
Основните кредитори на Гърция са ЕС, МВФ и Европейската централна банка (ЕЦБ) или т.нар. „тройка“. Заради отпускането на финансова помощ на южната ни съседка, те принудиха страната да наложи сериозни бюджетни ограничения и да предприеме реформи, за да може да върне задълженията си.
По време на своята реч Алексис Ципрас каза недвусмислено: „За Гърция тройката вече е в миналото.“.
Реакциите на това изказване от страна на ЕЦБ не закъсняха. Беноа Кьоре, който е член на управителния съвет на финансовата институция коментира, че е невъзможно да бъде прието преструктурирането на дълга на гръцките държавни облигации, притежавани от ЕЦБ.
"Абсолютно ясно е, че ние не можем да приемем каквото и да било намаляване на дълга, което би засегнало гръцките книжа, държани от ЕЦБ. Това е невъзможно по юридически причини", казва Кьоре, цитиран от БТА.
По отношение на другите ценни книжа, които са в обръщение Кьоре подчертава, че не финансовата институция решава дали Гърция се нуждае от намаляване на дълга. По неговите думи това решение е в ръцете на европейските политици.
ЕЦБ има 27,7 млрд. евро гръцки дългови книжа, за които могат да се водят преговори. Те представляват около 42% от общата сума. В края на юли изпита падежът на две емисии гръцки облигации в размер на 3,5 млрд. евро, а през август на други две за 3,2 млрд. евро.
Очаква се темата за новата политическа ситуация в южната си съседка да бъде основна по време на днешното заседание на финансовите министри от еврозоната. Разговорите ще продължат и утре (26 януари), когато към тях ще се присъединят и техните колеги от останалите страни-членки на ЕС.