Еврото поскъпна леко в навечерието на месечното заседание на Европeйската централна банка (ЕЦБ), от което инвеститорите очакват регулаторът да коментира укрепването на единната европейска валути и как това ще повлияе върху прогнозите за монетарната политика на ЕЦБ.
Към 8,30 часа българско време еврото прибави 0,1 процент до 1,1925 долара, доближавайки се до постигнатия миналата седмица максимум от 1,2070 долара за едно евро, отчетен през януари 2015 година.
Единната европейскга валута забави стремителния си ръст, достигайки 2,5-годишен пик, попадайки под влияние на нарасналите очаквания, че поскъпването може да забави плановете на ЕЦБ да започне програмата си за намаляване на мерките за стимулиране на икономиката в еврозоната.
Само 15 от 66 попитани от „Ройтерс" икономисти очакват на заседанието си днес ЕЦБ да обяви съкращаване на обема на месечните лимити за изкупуване на активи, както прогнозираха преди месец повече от поливаната от анкетираните икономисти.
Очаква се президентът на ЕЦБ Марио Драги на днешното заседание да обяви кога ще стартира програмата за намаляване на стимулиращите икономиката мерки, но най-вероятно ще се въздържи от конкретни обещания. Ако това се случи, със сигурност еврото ще поскъпне, прогнозира Тарек Хорчани от Saxo Markets в Сингапур.
Канадският долар се задържа на ниво от 1,2224 американски долара, поемайки глътка въздух след ралито, което бе предизвикано от повишената основна лихва от Централната банка на Канада. Вчера „канадецът" достигна 1,2140 американски долара - максимум, отчетен през юни 2015 година, след като основната лихва бе повишена с 25 базисни пункта, до 1 процент. Повечето анализатори очакваха, че регулаторът ще забави вдигането на основната лихва до октомври.
Американският долар поевтиня с 0,2 процента до 109,03 йени, но въпреки това се задържа над минимума от 108,45 йени, достигнат в началото на седмицата. Въпреки че доларът нарасна вчера, благодарение на неочакваното споразумение, което президента Доналд Тръмп постигна с демократите за повишаване на горната граница на държавния дълг на САЩ, но забави ръста си, заради продължаващото напрежение около Северна Корея.
Агенция „Ройтерс" припомня, че Тръмп се договори вчера с демократите в Конгреса да бъде повишена горната граница на дълга на САЩ и финансирането на правителството да продължи до 15 декември, което ще помогне да бъде избегнат фалит по дълговите задължения.