Турският президент Реджеп Тайип Ердоган назначи себе си за председател на суверенния фонд на страната си, съобщи "Блумбърг".
Фондът бе създаден преди две години, за да управлява по-добре държавни средства и да овладее безпокойството на пазарите след неуспелия опит за преврат. Според "Блумбърг" обаче целта и стратегията на фонда никога не са били ясни.
Според проправителствения в. "Йени шафак" в държавния вестник на Турция това е отразено със съобщението, че фондът го е назначил на поста. Изпълняващ длъжността председател е финансовият министър Берат Албайрак, което означава, че министърът и зет на Ердоган също ще има място в борда. Игит Булут, един от ключовите съветници на Ердоган, също е уволнен.
Зафер Сьонмез, който оглавяваше малайзийския инвестиционен фонд Khazanah Nasional Bhd, ще бъде генерален мениджър. Турският фонд управлява активи на държавата в националния превозвач "Търкиш еърлайнс", както и в "Тюрк телеком" и държавните банки "Зираат" и "Халкбанк", държавни петролни и газови компании и други национални компании - пощата, фондовата борса ("Борса Истанбул"), лотарията и железопътния превозвач. Целта му е да управлява активи за над 200 млрд. долара.
Сред представителите на новия борд са Хюсеин Айдън, който оглавява банковата асоциация на страната и е главен изпълнителен директор на "Зираат", ръководителят на инвестиционната агенция Арда Ермут и Еришар Аръджан, член на борда и на "Борса Истанбул".
Решението идва на фона на проблемите, през които минава Турция заради срива на лирата, изгубила близо 40% от стойността си от началото на годината и подтикваща централната банка към възможно увеличение на основните лихвени проценти тази седмица (въпреки съпротивата на президента).
То обаче отговаря и на заявените от Ердоган намерения да засили влиянието си върху икономическата политика след изборите, които белязаха прехода към президентска република. Държавният глава действително направи това чрез назначенията в новото правителство и с по-големия контрол върху централната банка и други институции.