Жозеф Дол и кметът на Бургас обсъдиха сигурността в Черно море

22.01.2008 | 15:44
по статията работи: Апостол Апостолов
"Местната власт трябва да бъде по активна след референдума за петролопровода", смята председателят на ЕНП в ЕП
Жозеф Дол и кметът на Бургас обсъдиха сигурността в Черно море

Гласът на народа трябва да се чува когато става дума за проекти като Бургас – Александруполис. Това заяви днес по време на семинар Бургас председателят на групата на ЕНП в ЕП Жозеф Дол. Форумът е на тема “Местно самоуправление" и е организиран от евродепутата Румяна Желева. Дол допълни, че допитванията до хората са често използвана практика в европейските страни, включително и по много по-маловажни проблеми, съобщиха от общината.

Председателят беше придружен от генералния секретар на ЕНП Мартин Камп и шефа на пресцентъра на ЕНП Антони Рипол. Като лектори в семинара участваха кметът на Бургас Димитър Николов, областният лидер на ГЕРБ-Бургас Димитър Бойчев, кметовете на Ямбол и Нова Загора - Георги Славов и Николай Грозев.

На срещата присъстваха и кметовете на Бургас, Ямбол и Нова Загора – Димитър Николов, Георги Славов и Николай Грозев. Николов подкрепи думите на Дол, заявявайки, че референдумът на 17 февруари е единствената демократична форма на протест, която може да се използва в този момент, за да се чуе гласът на бургаските граждани.

В началото на своята презентация Жозеф Дол очерта приоритетите на ЕНП във водената от нея политика. Акцентът той постави на солидарността, защитата на европейските ценности, сътрудничеството на отделните страни в ЕС, сигурността.

Жозеф Дол адмирира декларираната от кмета на Бургас готовност за носенето на местна и регионална отговорност. Той сподели част от френския опит в провеждането на референдуми.

Сред обсъжданите теми беше и въпросът за сигурността в Черно море. Николов сподели как тъжният му кметски опит в случая с кораба “Ванеса" го е накарал да осъзнае факта, че България не е в състояние технически да се справя с извънредни ситуации.

“В нашия регион живеят 700 000 души, а нямаме един хеликоптер. Как ще реагираме, ако утре стане някакво бедствие?", попита кметът на Бургас. Във връзка с други случаи, като големият нефтен разлив в Керченския пролив, той сподели идеята си да бъде направен Център за защита от бедствия с помощта на ЕС.

Председателят на ЕНП посъветва участниците в семинара от българска страна да се ползват от опита на Испания, Гърция, Португалия и най-вече Ирландия, като актуални примери за успешно икономическо развитие и ефективно усвояване на еврофондовете. Той припомни, че много строго ще бъде следено как се изразходват спечелените евросубсидии.

“Ако постигнете прозрачност при попълване на вашите досиета, парите ще идват много бързо. Първи по отношение на тази прозрачност трябва да са кметовете и местната власт”, добави Жозеф Дол. Като типичен пример за злоупотреба той посочи казуса със селище, притежаващо 1000 хектара земеделски земи, а искащо пари за стопанисване на 2000.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...