За спешно и радикално намаляване на парниковите емисии призовават от енергийния сектор

16.11.2016 | 17:15
по статията работи: econ.bg
МАЕ публикува първия си доклад за постигането на целите за борба с климатичните промени, залегнали в Парижкото споразумение
За спешно и радикално намаляване на парниковите емисии призовават от енергийния сектор
Снимка: под лиценза на creative commons

За ограничаване повишаването на световните температури до 1.5 градуса по Целзий са необходими радикални промени в енергийния сектор и намаляване на емисиите до нулево равнище към 2040 г. Това е заключение в публикуван днес доклад на Международната агенция по енергетиката (МАЕ) – орган в рамките на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, цитиран от "Ройтерс", съобщава БТА.

МАЕ публикува първия си доклад за постигането на целите за борба с климатичните промени, залегнали в Парижкото споразумение. В момента представители на над 190 държави преговарят по детайлите на това споразумение на среща в Маракеш, Мароко.

Заключение на доклада е, че има спешна нужда от незабавно и радикално намаляване на емисиите въглероден диоксид от енергийния сектор, ако искаме да имаме шанс за постигане на целта за ограничаване покачването на температурите до 1.5 градуса по Целзий, посочва организацията в доклада си "Световни енергийни перспективи 2016".

Близо 90 процента от електроенергията ще трябва да идват от атомни централи или от възобновяеми енергийни източници като слънце и вятър, а в енергопроизводството от изкопаеми горива като газ ще трябва да са въведени технологии за улавяне и складиране на въглеродните емисии, отбелязват авторите на доклада.

Според новия политически сценарий на МАЕ, който отчита както приетите мерки, така и декларираните политически намерения, производството на електричество от възобновяеми източници се очаква да достигне дял от 37 процента от общото производство до 2040 г.

Всички пътнически и лекотоварни автомобили ще трябва да бъдат електрически, както и да се увеличи делът на електрическите камиони и автобуси, за да се гарантира постигането на целта.

Едва 1.3 милиона от общо близо 1 милиард автомобили в света обаче ще се задвижват с електричество към края на 2016 г., напомнят експертите на организацията.

Близо 100 държави ратифицираха Парижкото споразумение, което влезе в сила на 4 ноември и предвижда ангажимент за ограничаване на повишаването на световните температури до под 2 градуса по Целзий над прединдустриалните равнища и полагане на усилия за лимит от 1.5 градуса.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 12.11   680 г. – Започва 6-ият вселенски събор в Константинопол. 1914 г. – Първа световна война: Османската империя обявява война на държавите от Антантата. 1918 г....