Закриват хартиената фабрика в Стамболийски

19.03.2009 | 13:53
по статията работи:
Над 750 души ще бъдат съкратени от фабриката
Закриват хартиената фабрика в Стамболийски

Над 750 души ще бъдат съкратени от хартиената фабрика в Стамболийски. Това съобщиха днес на пресконференция от местната структура на ВМРО в Пловдив, предаде БГНЕС.

Австрийската компания, която притежава фабриката в Стамболийски, я закрива заради финансовата криза и за да може да запази другото си производство в Австрия.

По информация на Дарик радио съкратените ще бъдат 560, колкото е целият персонал, с изключение на охраната. Предприятието, което е най-голямото в общината и осигурява значителна част от приходите в местния бюджет, беше спряно временно още на 4 декември заради срив на пазарите. 90 процента от клиентите на бившия „Целхарт", който произвежда основно хартиени чували, са в чужбина – Европа, Северна Африка, Азия и Индия, а циментовите заводи там са сред най-потърпевшите от световната финансова криза.

Заводът е заработил отново преди около месец и половина. По информация на председателя на Общинския съвет в Стамболийски Никола Михайлов, вече са съкратени около 230 човека, а в Бюрото по труда е подадено уведомление за освобождаването на още 300. Българските мениджъри отказват всякакъв коментар с мотив, че не са оторизирани и препращат към централата на мултинационалния концерн във Виена.

„От работници знаем, че производствените мощности ще бъдат консервирани с обещанието да заработят отново през есента”, каза Никола Михайлов. Той призна, че общинската администрация е изключително притеснена от затварянето на най-голямото предприятие в района и заради безработицата, и заради приходите в общинския бюджет. Таксите и данъците, които Фабриката за хартия внася в местната хазна, са основно перо в бюджета на малката община. Само за експлоатацията на собственото си депо заводът плаща по 50 000 лева годишно.

Бившият „Целхарт” затваря за втори път. Първият беше, когато преди 9 години, тогавашният собственик – турският „Ъшъклар холдинг” на Риза Ъшък, я докара до фалит. Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и Международната финансова корпорация (МФК) от групата на Световната банка, които бяха отпуснали $30 млн. за преоборудване, станаха собственици на заложените при тях активи и, регистрирайки ново, чисто от задължения дружество, размразиха производството през 2002 година. Две години по-късно заводът спира временно за по месец-два заради недостиг на суровина покрай кризите, предизвикани от безконтролния износ на българска дървесина. През 2006 г. Фабриката за хартия стана собственост на мултинационалния концерн „Монди пакеджинг”.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 02.05   1494 г. – Христофор Колумб открива Ямайка. 1803 г. – САЩ купуват от Франция областта Луизиана. 1808 г. – Избухва Полуостровната война: Жителите на...