Западащият румънски туризъм гледа към България

05.08.2006 | 14:42
по статията работи: econ.bg
Броят на румънците, предпочели да прекарат почивката си в България се е увеличил 6 до 8 пъти

 

Редица репортажи в румънските медии в последно време разкриват нов феномен в страната. Хиляди румънци пълнят българските черноморски курорти, като обръщат загорели гърбове на собствените си плажове.

Въпреки, че туристическият сезон започна официално преди повече от два месеца, хотелите на румънския бряг са пълни наполовина и туроператорите очакват още по-ниска степен на заетост през оставащите два месеца. Според Националната асоциация на туристическите агенции - ANAT, загубите в сектора ще бъдат между 10% и 25% през това лято. Ниското качество на обслужване, паниката около птичия грип, наводненията и скандалът, предизвикан от лицензирането на плажовете допринесоха за негативната тенденция. Ръководителят на Националната туристическа агенция Овидиу Юлиу Мариан подаде оставка тази седмица, като признак на отчаяние.

Междувременно, румънският вестник "Котидианул" цитира представители на ANAT, които казват, че броят на румънците, предпочели да прекарат почивката си в България се е увеличил 6 до 8 пъти в сравнение с миналата година. Броят на почиващите в съседната страна всеки уикенд е около 1500 души, докато през миналата година е бил 150. Според "Евениментул Зилей" туризмът през тази година ще донесе едва 1.9% от БНП за Румъния, което е спад от 4.8% през 2005.

Доходът от туризма в България е 16% от БВП. Пакетите, които включват всичко - от полет до храна и напитки и се предпочитат от 60% от чуждите туристи са все още непознати в Румъния. Нещо повече, в страната няма никакви забележителни туристически събития до 15 юни, докато в България и Турция сезонът започва на 10 май. "Румънският туризъм е катастрофа," пише ANAT в писмо до президента Траян Бъсеску и премиера Калин Попеску Таричану.

Тревога вдигат и международни организации като Световния съвет за пътувания и туризъм - WTTC. Според доклад на WTTC Румъния е в момента на 162 място от общо 170 държави, когато става дума за туризъм. Въпреки тези данни официалните представители на властите са оптимисти за бъдещето. Плановете на хартия показват, че през следващите десет години този сектор ще носи все повече пари за бюджета на държавата, като средният годишен ръст се изчислява на 6.2%. Перспективата за членство в ЕС, може би, помага на Румъния. До тогава обаче природните забележителности и уникалните традиции и обичаи ще бъдат жертва на неуспешната пазарна система. /Източник БГНЕС

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...