През следващата година заплатите и пенсиите вероятно ще се увеличават. Това стана ясно от думите на вицепремиера и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин пред Нова ТВ. В момента сме свидетели на увеличаване на събираемостта на Националната агенция по приходите (НАП) и Агенция "Митници”. Ако тенденцията се запази до края на годината и през следващата, това ще отвори по-големи възможности пред бюджета. Така през 2016 г. ще може да се пристъпи към ръст на минимална работна заплата, пенсии и т.н. с по-голям процент от предвидения, стана ясно от думите на Калфин.
Все още няма единомислие между правителство, синдикати и работодатели по отношение на предложения пакет за пенсионната реформа, каза още вицепремиерът. Той припомни, че на 12 май предстои заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество (НСТС), на което ще бъдат обсъдени предложенията. "Сега сме внесли над 20 мерки и всички те все още са отворени за обсъждан. "Дотогава ще се постарая да съм договорил всичко с работодатели и синдикати. Ако не всичко, поне основните неща”, заяви Калфин.
Той допълни, че едно от основните разногласия е по отношение на реформата е как да расте възрастта за пенсиониране. "Едни настояват това да се случва по-бавно, други – по-бързо. Аз лично съм за по-бавното покачване на пенсионната възраст”, каза вицепремиерът. И допълни, че не е склонен да се връща назад по отношение на реформата, след като вече се е стигнало до настоящото ниво.
Дори и след прилагането на всички мерки, предложени в пенсионната реформа, НОИ няма да бъде напълно независим от държавния бюджет, стана ясно още от думите на Калфин. "Промените обхващат както приходната, така и разходната част на Института. Ако се следва предложеният модел, следващите 15 години НОИ ще стане много по-независим от бюджета. Няма да е 100%, но ще е много по-малко спрямо сега”, каза вицепремиерът. И допълни, че освободеният ресурс от държавната хазна, който няма да отива за подпомагане на НОИ, ще бъде използван за други цели.
Хората с увреждания ще минават през две комисии, предвиждат още измененията на правилата по отношение на ТЕЛК и инвалидните пенсии. Идеята в момента е заимствана от други държави. В момента след получаването на решение от ТЕЛК, това веднага отключва пенсии, социално подпомагане и т.н. Ние предлагаме след медицинската експертиза, да следва и една медицинско-социална експертиза, която ще бъде съставена от лекар, социален работник, представител на Бюрото по труда и др. Там ще се види спрямо увреждането какво може да работи човекът и Агенцията по заетостта ще започне веднага да му търси подходяща работа, стана ясно от думите на Калфин. "Тя може да бъде по-специфична, на половин работен ден, надомна работа и т.н. Така самите хора с увреждания ще бъдат по-полезни на себе си и на семействата си”, обясни вицепремиерът.
Източник: iNews.bg