Единственият в страната музей-затвор отвори врати за туристи вчера във В. Търново. Това е първата музейна експозиция, която се открива у нас през последните 20 г. Откриването съвпада с честването на 168 г. от рождението на Левски и 150 г. от основаването на първия български музей в Свищов. Заедно с другите официални гости събитието уважиха проф. дин Димитър Овчаров и доц. Ненчо Бонев, които са разработили първия тематико-експозиционен план на музея още през 1959 г. Проф. Овчаров предложи провеждането на национален симпозиум, посветен на потушаването на Априлското въстание. Според него вече е крайно време да бъде написана книга за музея-затвор.
В килиите на затвора, който е функционирал от 1854 до 1954 г., са лежали Филип Тотю, Стефан Караджа, Тодор Каблешков, Бачо Киро и други известни българи. Благодарение на изследователската работа на музейните работници са издирени имената на 399 души, измъчвани в търновския зандан. Техните имена са изписани със златни букви върху огромно табло на входа. Сред тях е и Васил Левски, който след залавянето му на Къкринското ханче прекарва там три дена, преди да бъде отведен на съд в София. В автентичния им вид са възстановени килиите и различните инструменти за изтезания.
Експозицията е възстановена по инициатива на директора на Регионалния исторически музей ст.н.с. д-р Христо Харитонов. За основния ремонт на сградата, който започна преди 2 г., са похарчени близо 65 000 лв. Музейната експозиция е подготвена от екип начело с Тянка Минчева, завеждащ отдел "История на България XV-XIX век". Свидетелство за дарение получи Ротъри клуб - В. Търново, който е осигурил 100 лв. за отпечатване на дипляни. Клубът в лицето на неговия председател Георги Вълев обеща да финансира изработването на бронзовите заграждения, които ограничават достъпа на туристите до музейните експонати. /в. "Янтра ДНЕС"