Центърът за жалби от престъпления в интернет (IC3), който е звено на ФБР, предупреди, че е пуснат зловреден софтуер (малуер). Негова цел са устройствата използващи операционната система Android.
Най-известните типове малуер от този тип са „Loozon” и „FinFisher” , уточнява IC3, цитиран от Mashable.
Зловредният софтуер има различни подходи към потребителя, с които да си осигури достъп до операционната система. Единият е под формата на реклама за работа от вкъщи, която осигурява добро заплащане само посредством изпращане на имейл. Дадената връзка обаче води към зловреден сайт, който дава достъп на „Loozon” до системата и малуерът я поразява за броени секунди.
„Това зловредно приложение съхранява информация за контактите, които потребителят има в списъка си, както и самият телефонен номер на устройството“, съобщава IC3.
“FinFisher” пък позволява на зложелатели да управляват телефона ви. При подлъгване от страна на потребителя за неговата инсталация, смартфонът на засегнатия клиент може да бъде „контролиран и наблюдаван отдалеч, независимо къде се намира зложелателят“. Приложението следва принципа на „Loozon” и включва цъкането на връзка, или пък отварянето на СМС, който ви твърди, че ще осъществи обновяване на операционната система.
От IC3 също така предлагат и „съвети за сигурност“ за мобилни устройства. Тe включваt инсталирането на приложения, осъществяващи закрила срещу малуер, криптиране на лична информация в случай на кражба на смартфона и много други.
Според изследвания все повече и повече американци стават жертва на пробив в личните им данни. Един на всеки четирима американски граждани е загубил лична информация или такава е била открадната от него и известена на друго лице.