Предстои Областният управител на Разград да издаде заповед за бракуването му. Още повече, че при обилен валеж пътят Разград-Русе се заливаше и се спираше движението в този участък. В тази връзка е взето решение нивото на река Хлебаровска да бъде смъкнато с техника, за да не се залива този пътен участък.
Язовир „Цар Калоян 3” е бил предложен за бракуване още през 60-те години и тогава общината е трябвало да поръча и плати оценка на риска, но това явно не е направено. Тези обстоятелства обаче ще трябва да бъдат изяснени от следствието, което се води в момента.
Другият язовир, чиято стена бе скъсана по време на потопа – „Езерче 2”, ще бъде възстановен. Завиряването, което е разрешено там, е 50%, за да има възможност за събиране на повърхностните води, които се стичат от огромна водосборна площ в този район. Що се отнася до речните корита, работи се за тяхното почистване от дървесни видове, не е довършено почистването от храсти. Това стана ясно на заседанието на Областния съвет по сигурност и управление при кризи, на което беше обсъдено състоянието на водоемите и речните корита.
Следственото дело, което беше образувано срещу неизвестен извършител за причиняване на наводнението в град Цар Калоян, все още не е приключило. Затрудненията идват от това, че трябва да се разпитат огромен брой свидетели, някои от които не се явяват. Освен това, липсвала и част от техническата документация на двата язовира, което пречи да се установи със сигурност какво точно се е случило във фаталния 6 август – дали е имало преливник, какви точно язви и недостатъци са довели до скъсване на стената и т.н. Това ще забави техническата експертиза и разкриването на обективната истина.