Инвеститорите на Wall Street останаха в засада в четвъртък. Те бяха в изчаквателна позиция преди официалния доклад за заетостта за юли, който ще бъде публикуван в петък, върна го каза от страна на търговците. В същото време обаче решението на британската централна банка да намали лихвените проценти и да разшири програмата си за закупуване на облигации ги спря от разпродажби.
Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial Average се понижи с 0,02% до 18 552,05 пункта. Широкият индекс Standard & Poor‘s 500 се повишава леко с 0,02% до 2 164,25 пункта. Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite също е леко нагоре - с 0,13% до 5 166,25 пункта.
В Европа Английската централна банка понижи лихвите за пръв път от март 2009 г. в отговор на Brexit. “До голяма степен това беше очакван ход“, коментира главният пазарен икономист на First Standard Financial Питър Кардийо. „Те се страхуват от рецесия“, допълва той. „Това е още един пример, че когато данните се влошат, а мечките започнат да излизат, някоя централна банка някъде по света ще печата пари“, допълва и главният изпълнителен директор на The Earnings Scout Ник Райх.
Данните от деня показват лек ръст на молбите за помощи при безработица в САЩ. Фабричните поръчки се понижават с 1,5% през юни, което е по-малко спрямо прогнозите. Утре се очакват правителствените данните за пазара на труда през юли.
Инвеститорите чакат с нетърпение данните за американския пазар на труда, които трябва да бъдат представени в петък и които се считат за важен индикатор за паричната политика на американската централна банка. След като през седмицата данните на частната компания ADP и Moody's Analytics показаха по-висок от очакваното ръст на заетостта в частния сектор, сега се очаква и официалните данни на Министерството на труда на САЩ да потвърдят подобна тенденция. За ФЕД това може да е аргумент, че въпреки вота за Brexit може да се стигне до ново повишаване на лихвите преди края на годината.