Едва месец след като инвеститорите започнаха да очакват покачване на цените на медта на международните пазари те отново отдръпват прогнозите си, които вече се понижават за втора поредна седмица, предаде Bloomberg. Причината за занижаването на очакванията за стойността на метала е спадът на доверието на пазарите в резултат на терористичните атентати в Брюксел, извършени миналия четвъртък. Същевременно поскъпването на долара също оказа негативен ефект върху цената на суровините и намали търсенето им като алтернативни инвестиционни инструменти.
„За кратко видяхме ръст на очакванията за цените на медта, които бяха свързани с промените в разменната стойност на метала спрямо долара“, коментира пазарния стратег и портфолио мениджър от Florham Park Кевин Кейрън. „Засега не виждаме покачване на търсенето в глобален мащаб. Не сме свидетели и на никакви фундаментални промени в сферата на предлагането и характеристиките на търсенето на медта“, допълни още той.
Паричните мениджъри редуцираха дългите си позиции за медта с 4,4% до 23,011 сделки за фючърси и опции през седмицата, завършваща на 22 март, сочат данните на Комисията за търговия на стокови фючърси на САЩ. Стойността на фючърсите спадна с 2,3% до 2,229 долара за паунд (0,4535 кг.) на стоковата борса Comex в Ню Йорк в края на миналата седмица – най-големият им дневен спад от 12 февруари тази година. Въпреки това в началото на настоящата търговска седмица фючърсите поскъпнаха до 2,24 долара за паунд.
Цената на медта спадна с 20% през 2015 г., което принуди някои от компаниите в отрасъла, като Glencore Plc и Freeport-McMoRan Inc. да намалят производството, но към момента според анализаторите понижаването на предлагането все още не е достатъчно, за да компенсира спада на цените. Същевременно се очаква нарастване на добива през следващите 4-5 години, като до 2020 г. той ще се увеличи с 4,5 милиона метрични тона допълнителен капацитет на мините, тъй като повечето производители не са отменили плановете си за инвестиране в допълнителен капацитет, сочи анализ на Bloomberg Intelligence.
Други анализатори предвиждат запазване на свръхпредлагането на мед поне в краткосрочен план. Сред тях Goldman Sachs, според които това състояние на пазара ще се задържи поне до 2019 г. От Societe Generale препоръчаха на инвеститорите да се освободят от медта в резултат на забавянето на икономиката на Китай и „рисковете от понижаването на търсенето и съществуващото свръхпредлагане“. Morgan Stanley вече намали прогнозата си за цената на медта с 3%, позовавайки се на несигурността в макросредата и мечешките настроения на пазарите.