България е поискала помощ от Гърция за решаване на кризата с газа, съобщи гръцкият министър на развитието на Костас Хадзидакис, цитиран от РИА Новости. "Има искане за помощ от България, където ситуацията е много по-тежка, отколкото при нас", е заявил Хадзидакис след заседание на правителствените чиновници, обсъждащи проблемите с газовата криза в южната ни съседка. Днес (15.01) ще бъде проведена среща с експертите, които да оценят има ли възможност Гърция да отпусне газ за България, обясни още министърът.
Междувременно късно снощи премиерът Сергей Станишев подробно е информирал председателя на Европейската комисия Жозе Барозу за проведените срещи в Москва с руския министър-председател Владимир Путин, президента Дмитрий Медведев, председателя на Управителния съвет на „Газпром” Алексей Милер, както и за разговора в Киев с укранския правителствен ръководител Юлия Тимошенко.Броени часове след приключване на работните срещи в Русия и Украйна за Брюксел заминава специален пратеник на премиера Станишев. Секретарят на Съвета по сигурността и външнополитически съветник на министър-председателя Боян Чуков ще разговаря с началника на кабинета на председателя на Европейската комисия Жоао Вал де Алмейда и екипа му. Това съобщи правителствената информационна служба.
Политическата позиция на България и на целия Европейски съюз е много ясно и категорично формулирана, а тя е, че и Русия и Украйна трябва да спазват своите ангажименти. Необходимо е да се гарантира нормалното протичане на транзита, както за България и за Балканското направление, което най-тежко пострада от липсата на алтернативен газопровод, така и за останалите потребители от Централна и Западна Европа, каза министър-председателят Сергей Станишев след разговора си с укранския премиер Юлия Тимошенко. За резултатите от срещите в Русия и Украйна ще бъдат информирани партньорите ни от ЕС, защото основният инструмент, с който всички разполагаме е политическото влияние на Съюза, подчерта Станишев.
Премиерът Юлия Тимошенко се е ангажирала да изпрати днес в София от името на украинското правителство писмен документ, който гарантира преноса на необходимите количества газ за България в случай, че „Газпром” подаде нужното "синьо" гориво към два от посочени от украинската страна входни пункта – „Писаревка” и „Валуевка”, на газопреносната им мрежа.