Финансовата компания Morgan Stanley съобщи през януари, че е намалила нетната експозиция на държавните облигации на Италия с 3,4 млрд. долара. Компанията обаче не беше съобщила, че правителството в Рим всъщност е платило цялата сума, за да излезе от сделка, по която трябва да направи лихвени плащания с променлив лихвен процент, предаде агенция "Блумбърг".
Италия, която е втората за задлъжнялост страна в Европейския съюз (ЕС), е изплатила сумата, за да разтрогне деривативен договор от 90-те години на миналия век, който можеше да се окаже твърде неизгоден за държавата в сегашния момент. Оказва се, че на Италия и излиза по-евтино да развали договореността за изплащане на лихвите по деривата, отколкото да я поднови, коментира източник, нежелаещ да бъде назован.
Разходите са в размер на 50% от приходите, които държавата ще прибере от увеличаване от данъка върху продажбите. Това подчертава големия риск, който поемат страните, използващи финансиране с деривати, за да намалят кредитните си разходи, като същевременно и се предпазват от лихвени и валутни промени, плащани в крайна сметка от данъкоплатците.
"Тези разходи демонстрират спекулативния характер на подобни сделки, както и надмощието на финансите над правителствените решения", смята италианският сенатор Елио Ланути.
Италия, която има рекорден дълг в размер на 2,5 трлн. долара., е загубила повече от 31 млрд. долара по плащания на деривати по сегашните им пазарни цени, коментират анализатори.
Когато в средата на 90-те години на XX век финансирането на държавния дълг на Италия се покачва над 1 трлн. евро, страната започна да използва лихвени суапове, при които плащанията се разменят в един бъдеш момент, когато поне една от страните не знае какъв ще е размерът им. Целта е да се намалят разходите по финансирането.