КФН забрани на БФБ да делиства компании

10.12.2009 | 15:57
по статията работи: Лили Бончева
През 2009 г. се наблюдава драстичен спад на ликвидността на борсата, се казва в решение на Надзора
КФН забрани на БФБ да делиства компании

Комисията за финансов надзор (КФН) задължи Съвета на директорите на "Българска фондова борса - София" АД да приеме изменения в някои части от Правилника за дейността на БФБ-София. Чрез тях акциите на компаниите, които не отговарят на сегашните изисквания за ликвидност, няма да бъдат свалени от търговия, съобщи Ралица Агайн, заместник-председател на КФН, ръководещ Управление "Надзор на инвестиционната дейност", цитирана от Pari.bg. Започналото производство има характер на предварително изпълнение. Това означава, че БФБ трябва да изпълни наложената й мярка до 15 декември, а след това ако иска, може да я обжалва.

Частите от Правилника за дейността на БФБ-София, които трябва да бъдат променени, бяха приети от Съвета на директорите на борсата на 11 декември 2008 г.

Става въпрос за делистването на 229 от 313 търгувани на неофициалния пазар на акции емисии, които представляват 68.36% от публичните дружества.

Като основна причина за делистването от БФБ изтъкнаха необходимостта от изчистване на борсата от малки и слабо ликвидни компании с цел подобряване на своя имидж и оттам откриване на възможност за привличане на нови инвеститори на БФБ. Наред с горното БФБ изказва мнение, че със слаболиквидните акции може лесно да бъдат извършвани манипулации, съответно търговия с вътрешна информация. Изтъква се също, че дружествата, които ще бъдат свалени от търговия, не спазват в необходимата степен правилата за публичност и прозрачност, наложени от Закона за публичното предлагане на ценни книжа, поради факта, че по-голямата част от тези компании са направени публични по административен начин вследствие на масовата приватизация или на продажба на държавен дял чрез БФБ. Основен аргумент на БФБ в защита на делистването, че интересът на инвеститорите не е застрашен, тъй като акции могат да се търгуват  извънборсово.

Гореизложените аргументи не би могло да се приемат, се казва в решение 1003 на КФН от 9 декември 2009 г. По отношение на изразеното становище, че с акциите на компаниите, подлежащи на делистване, се извършва търговия с вътрешна информация и манипулации на пазара на ценни книжа,след справка е установено, че БФБ е сигнализирала за евентуални нарушения на Закона срещу пазарните злоупотреби с финансови инструменти за 2008 г. осем пъти, като само в два от случаите са констатирани извършени нарушения, а за 2009 г. шест пъти, като само в един от случаите е констатирано извършване на нарушение. От КФН считат, че въз основа само на три случая с констатирани нарушения на Закона срещу пазарните злоупотреби с финансови инструменти за период от близо две години не би могло да се направи обобщаващо заключение за използване на акциите на 229-те компании за извършване на пазарни манипулации и търговия с вътрешна информация.

Относно твърдението, че дружествата, подлежащи на делистване не спазват в необходимата степен правилата за публичност и прозрачност, е бил извършен сравнителен анализ на съставените актове за установяване на административни нарушения на публичните дружества и в частност на въпросните 229, предвидени за делистване, свързани с разкриването на информация. Анализът е показа, че от всички 229 дружества, които предстои да бъдат свалени от търговия на БФБ, тези, които извършват нарушения на режима за разкриване на информация, са малко над 30 и имайки предвид процентното съотношение на компании предстоящи да бъдат делиствани към всички търгувани на БФБ, води до заключението, че независимо от ликвидността си компаниите търгувани на БФБ, относително еднакво спазват законодателните разпоредби относно правилата за разкриване на информация.

КФН не споделя и аргумента, че свалянето от търговия на малките и слаболиквидни компании ще подобри имиджа и атрактивността на БФБ, предвид че те зависят в много по-голяма степен от други фактори, сред които са наличието на инвестиционно търсене и доверие от страна на инвеститорите по отношение на техните инвестиции. Напротив, подобно административно решение за сваляне от търговия на 68.36% от публичните дружества би могло да намали доверието на инвеститорите, както и на потенциалните бъдещи емитенти, считат от КФН. Липсата на търговия на регулирания пазар ще затрудни неимоверно сключването на сделки за всички акционери - физически и юридически лица. Голяма част от акционерите не биха имали възможност да намерят купувач на притежаваните от тях ценни книжа, още по-малко на справедлива за тях цена.

От КФН заявяват, че принципната промяна в становището по въпроса за делистване на публични дружества от БФБ се налага заради задълбочаването на световната финансова криза през пролетта на 2009 г. и преминаването й в световна икономическа криза, както и неблагоприятните прогнози за развитието на българската икономика като цяло и на българския пазар на ценни книжа в частност. Видно от данните за среднодневните обеми на търговия на БФБ, през 2009 г. се наблюдава драстичен спад на ликвидността на БФБ, а именно: за 2007 г. среднодневния оборот на БФБ е в размер на 38,56 милиона лева, за 2008 г. среднодневния оборот на БФБ е намалял до 11.62 милиона лева, докато за първите шест месеца на 2009 г. среднодневния оборот на БФБ е спаднал до 7,8 милиона лева. Самата БФБ отчита намаление в оборота за първото шестмесечие на 2009 г. в сравнение със същия период на 2008 г. по отношение на официалния и неофициалния пазар на акции съответно с 90% и с 83%. От така изложените данни е видно, че към настоящия момент не са налице признаци за съживяване на търговията на БФБ, считат от ЛФН. В тази връзка делистването на 229 от 313 търгувани на неофициалния пазар на акции емисии поради завишаване на изискванията за ликвидност, би увредило интересите на значителен кръг физически и юридически лица и би могло да доведе до проблеми в дейността, както на свалените от търговия компании, така и на инвеститорите в тях, като всички тези неблагоприятни последици ще влязат във взаимодействие с последиците от икономическата криза и рецесия, в която се намира страната ни.

От КФН допълват, че прилагането на принудителната административна мярка се налага и във връзка с голямото обществено значение на необходимостта от прозрачен пазар за акциите на дружествата, които са направени публични в резултат на масовата приватизация или вследствие на продажба на държавен дял чрез борсата, каквито са по-голямата част от очакващите делистване компании.

Според КФН с приетите от БФБ изменения на Правилника за дейността на "БФБ-София" АД в значителна степен се накърняват правата на акционерите, като ползите от реализирането на действията по сваляне от търговия са спорни.

Целта на принудителната административна мярка е именно недопускане настъпването на гореописаните неблагоприятни последици.

От КФН уточняват, че е отделен въпрос въвеждането в бъдеще на правила в Правилника за дейността на "БФБ - София" АД, предвиждащи минимално допустима ликвидност на емисиите търгувани акции. Същото би било допустимо при съответното изразено желание от БФБ и след проведено широко обсъждане с участие на всички заинтересовани страни и при гарантиране на правата и законните интереси на всички засегнати инвеститори, допълват от надзора.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 18.04   1506 г. – Започва строителство на базиликата Свети Петър в съвременния и вид. 1599 г. – Испанският крал Филип III Испански се жени за австрийска ерцхерцогиня...