Няма сектор, който да е пренебрегнат при разпределението на средствата от бюджетния излишък за тази година. Това заяви премиерът Сергей Станишев на съвместна пресконференция с финансовия министър Пламен Орешарски, на която двамата представиха плановете на правителството за излишъка.
Общата сума, която ще бъде похарчена, е малко над 1,3 млрд. лева, в които са включени както бюджетният излишък от 900 милиона лева, така и направените спестявания през годината, уточни Орешарски.
Относно логиката на разпределение, премиерът обясни, че средствата се насочват към направления, в които могат ефективно да бъдат усвоени още през тази година. Такъв е случаят със Строителната програма на страната, която се изпълнява най-вече от Фонд "Републиканска инфраструктура". Тази година е имало 140 милиона лева неразплатени разходи по пътно-строителната програма от миналата година. Тези разходи е трябвало спешно да бъдат покрити през настоящата година, обясни премиерът.
247 млн. лева от бюджетния излишък ще бъдат похарчени за модернизация и ремонт на пътната инфраструктура в страната.
210 милиона лева ще бъдат отпуснати на Българската академия на науките. Това е било решено след среща с нейни представители.
По Закона за осигуряване на задължителни запаси от нефт и нефтопродукти, в съответствие с директива на ЕС, са заделени 89 милиона лева. За възстановяване на заем за горива, закупени през 2006 година, се заделят 25 милиона лева.
За системата на висшето образование са заделени 40 милиона лева. От тези средства Софийският университет ще получи 5 милиона лева, с част от които се предвижда да бъде изградена спортна зала. 4 милиона лева ще получи Техническият университет в София, а по 2 милиона лева - Югозападният и Пловдивският университет. Ще бъде ремонтирана и сградата на Медицинския факултет в столицата.
За нуждите на Българските държавни железници са предвидени 39 милиона лева, за железопътна инфраструктура - 40 милиона лева, за метрополитена – 25 милиона лева.
Държавата ще похарчи 65 млн. лева за плащане на ДДС по САПАРД за българските общини.
За изграждане на система за спешни повиквания с единен телефонен номер 112 са предвиден 48 милиона лева.
За екологична инфраструктура и изграждане на пречиствателни станции за отпадни води и канализационни проекти, за канализационни и водоснабдителни мрежи ще отидат 82 млн. лева.
За покупка на вертолети "Кугър" са предвидени 51 млн. лева, а 6 млн. лева са за ремонт на самолети МиГ-29.
14.5 млн. лева ще се отделят за ремонт на въоръжение и техника на Българската армия.
За съвременна медицинска апаратура и ремонт на болниците са заделени 25 млн.лева.
За нуждите на Министерския съвет за заделени 21 млн. лева, като от тях 15 млн. лева. са предвидени за изграждане на собствена комуникационна мрежа на администрацията.
Над 8 млн. лева ще бъдат похарчени за българския спорт – за международни състезания с домакинство на България и други дейности.
Премиерът заяви, че ако след това разпределение в края на годината все още има още резерв, той ще бъде насочен към "Сребърния фонд", в който в момента има около 200 милиона лева. Целта е да се гарантира стабилността на пенсионната система.
В заключение Сергей Станишев заяви, че за следващата година планирането на бюджета ще бъде "много по-ясно и предсказуемо".
В Бюджет 2008 г. за първи път правителството си поставя за цел да се постигне 3% преизпълнение на приходите над разходите. Винаги досега целта е била бюджетът да е балансиран или с малък дефицит, но сега ще гоним преизпълнение от гледна точка на макроикономическата стабилност, обясни Станишев. "Стремим се към много по-ясно програмиране на средствата", заяви премиерът.
Пълният списък с разпределението на средствата ще бъде публикуван на сайта на Министерския съвет и в Държавен вестник.