Кипър поема ротационното председателство на Европейския съюз (ЕС) от днес до края на 2012 г., предаде БГНЕС. Официалната церемония по предаването на председателството ще се състои на 5 юли 2012 г., в театъра на античния град-държава Курион, добавя в. "Стандарт".
ЕС за пръв път ще бъде ръководен от толкова малка държава. Населението на Кипър е малко повече от 800 000 души - това е с почти 500 000 души по-малко от живеещите в град София. Брутният вътрешен продукт (БВП) на страната представлява 0,2% от общата икономика на еврозоната.
Оглавявайки съюза, Кипър се изправя пред огромно предизвикателство в лицето на обхваналата целия континент дълбока финансова криза, засегнала сериозно и самата държава. Преди по-малко от седмица страната се оказа принудена да поиска финансов заем от еврозоната и от Международния валутен фонд (МВФ). Тази стъпка Кипър предприе под натиска на ЕС, за да рекапитализира банковия си сектор, оказал се на ръба на банкрута заради колосалните кредити, предоставени на Гърция.
С други думи, за пръв път в историята на ЕС негов председател ще е страна, която не е в състояние сама да реши финансовите си проблеми.
Размерите на необходимата за Кипър помощ пък ще бъдат определени в деня на церемонията - на 5 юли. С тази нелека задача са натоварени експертите на Европейската комисия (ЕК), Европейската централна банка (ЕЦБ) и Международният валутен фонд (МВФ).
От своя страна Турция се обяви против председателството на островната държава, заради висящия проблем със Севернокипърската турска република. Автономията е призната единствено от мюсюлманската страна и в нея живеят предимно турци. Протоколът за приемането през 2004 г. на Кипър в ЕС изключва този район, тъй като правната система на Съюза не обхваща територии, които не се намират под негов ефективен контрол.
От Анкара се заканиха през предстоящите шест месеца да бойкотират всички международни изяви, към които Кипър може да има отношение.