Главният преговарящ от страна на Китай по въпроса за глобално климатично споразумение Су Вей подкани ЕС да поеме по-смел ангажимент и да намали отделянето на вредни емисии с 30% до 2020 година спрямо нивото от 1990 година, предаде EUobserver.
„ЕС трябва да вдигне летвата и да намали парниковите газове с 30%. Постижимо е. Това ще накара САЩ също да поеме по-сериозен ангажимент. Разбираме, че самите страни-членки на ЕС са на различна позиция по въпроса, но ако Европа иска да запази водещата си роля на международната сцена в областта на борбата с климатичните промени, трябва да улови мига”, коментира Вей.
Китайският дипломат не пропусна да наблегне и на необходимостта ЕС да съдейства САЩ да приеме договореностите от Протокола от Киото, вместо да действа в ущърб на развиващите се икономики и да се отмята от документа. „ЕС не бива да се оттегля само защото на САЩ не им харесва нещо”, каза Вей.
През последните седмици ЕС гледа песимистично към възможността за сключване на международно споразумение по време на следващата конференция на ООН, посветена на глобалното затопляне, която ще се проведе в края на годината в Канкун, Мексико. Су Вей също призна, че трудно ще има споразумение, но посочи като главно препятствие Вашингтон, а не бедните страни. Той добави, че стратегията на ЕС за обединение на „желаещите” в коалиция и изолирането на опонентите в ООН е погрешна. Вместо това ЕС може да обедини развиващите се страни и да притисне САЩ, смята китайският дипломат.