Китай увеличава усилията си да придобие статут на „пазарна икономика“

09.05.2016 | 13:40
по статията работи: Даниел Василев
Целта на страната е да се предпази от антитръстови обвинения
Китай увеличава усилията си да придобие статут на „пазарна икономика“

Китай полага все повече усилия да получи статут на „пазарна икономика“ според класификацията на Световната търговска организация (СТО), предаде Financial Times. Ако страната бъде класифицирана като такава, държавите от Европа и САЩ, членуващи в СТО, ще могат по-трудно да започват антидъмпингови процеси срещу втората по големина икономика в света, припомня още изданието. Причината за това е, че при последващите антидъмпингови дела срещу Китай организацията ще трябва да сравнява цените на износа с тези на вътрешния пазар в страната, а не с по-високите цени в трети страни, което ще ограничи възможността на държавите да увеличават митата срещу Китай.

Китай е строго против всички неправилни интерпретации или забавяния на изпълняването на клаузата. Призоваваме членове на организацията, като САЩ и ЕС, да предприемат необходимите мерки колкото се може по-бързо, за да се гарантира навреме прекратяване на изпозлване на „третите страни“ като бенчмарк за цените на вноса“, посочиха от китайското министерство на търговията.

Анализаторът от местен тинк-танк, свързан с министерството на търговията, Мей Ксиню дори беше още по-категоричен. „Ако ЕС не желае да спази протокола на Световната търговска организация, който е подписал, може би трябва да помисли за напускането ѝ. Клаузите в протокола са много ясни и безусловни“, изтъкна той пред Financial Times.

Същевременно много страни от Стария континент, както и САЩ, са застрашени от протести, организирани от синдикатите, срещу вноса на евтини китайски стоки, който предполагаемо унищожават работни места. Моментът за такива действия е особено подходящ, тъй като известна част от производството на САЩ и Европа се пренасочи в Китай, като срещу това вече имаше стачки от страна на миньорите в стоманодобивния сектор в Германия и Брюксел.

Същевременно във вторник от Европейската комисия трябва да излязат с доклад за ефекта от изместването на производството. Оповестяването на документа привлече повече от 5000 изказвания по време на паузата за публични коментари, повечето от които от които бяха от стоманодобивния отрасъл.  

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 08.11   392 г. – Със забраната на езическите ритуали, император Теодосий I налага християнството като официална религия в Римската империя. 1204 г. – Кардинал Лъв,...