Клиника по кардиология откриват в МБАЛ "Света Марина" - Варна

19.11.2007 | 10:12
по статията работи: Апостол Апостолов
Тя разполага с 10 легла за интензивни грижи
Клиника по кардиология откриват в МБАЛ "Света Марина" - Варна
Днес в МБАЛ "Света Марина" - Варна, ще бъде открита нова модерна клиника по интервенционална кардиология. Очаква се на събитието да присъства министърът на здравеопазването проф. Радослав Гайдарски.

Клиниката е в северното крило на VIII етаж в съседство с разкритата през 2005 г. кардиохирургия. Тя разполага с 10 легла за интензивни грижи и наблюдение на болни, преминали през спешна или планова сърдечна интервенция и с 14 легла за пациенти, на които предстои или е проведена инвазивна диагностична процедура. Клиниката разполага с най-съвременна апаратура, включваща монитори за непосредствено проследяване на ритъма и параметрите на хемодинамиката, апарати за командно дишане, интрааортен балонен контрапулсатор, ехокардиограф, стрес-система на принципа на велоергометъра, холтерова система за 24- часово проследяване на сърдечния ритъм, електрокардиографи, дефибрилатори и т.н.

Всичко това е направено с много усилия за много кратък срок с мисълта населението от Варна и региона да получи по-широк достъп до съвременните методи на лечение на сърдечните заболявания, съобщи изпълнителният директор на МБАЛ "Света Марина" доц. д-р Красимир Иванов.

В Източна Европа поради лошото икономическо състояние продължава да се наблюдава прогресивно нарастване на сърдечносъдовата смъртност. Една от основните задачи на болничните заведения в борбата с тези тенденции у нас е  подобряване на диагностиката и своевременно лечение на най-рисковите болестни състояния - стабилна и нестабилна ангина пекторис и остър сърдечен инфаркт. Съвременната терапия означава своевременна инвазивна диагностика (т.нар. цветна снимка на сърдечните съдове), която да се следва от необходимата сърдечна реваскуларизация (балонна дилатация и поставяне на вътресъдова протеза, поддържаща отворен кръвоносния съд, или байпас-операция). По този начин се намалява до минимум опасността от развитие на сърдечен инфаркт с последваща загуба на част от сърдечния мускул, което, ако не е фатално за болния, много често води до последваща доживотна инвалидност.

Във връзка с това в МБАЛ "Св.Марина" през 2006 г. беше създадена съвременна ангиографска лаборатория, през която за 10-те месеца на тази година са преминали инвазивна сърдечна диагностика над 1700 болни. При около 700 от тях е проведена минимално инвазивна реваскуларизация на сърдечните съдове чрез балонна дилатация и коронарно стентиране - поставени са над 1100 коронарни стента. По този начин са третирани около 100 души с остър сърдечен инфаркт, достигнали до инвазивната лаборатория в рамките на 12 ч. от началото на симптомите. Този метод на лечение на острия сърдечен инфаркт се приема за най-подходящ с оглед намаляване на сърдечните поражения и максимално съхраняващ силата на сърдечния мускул.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...