Френският президент Никола Саркози поиска приемането на конституционна поправка, която да задължава всяко ново правителство на страната да поставя ясни бюджетни цели при старта на мандата си, пише EUobserver.
Предложението на Саркози е вдъхновено от инициатива на Германия, като през септември миналата година Берлин направи законови поправки на германската конституция, в които се включват задължителни лимити на бюджетния дефицит. Като резултат на всяко германско правителство до 2016 година е забранено да прави годишен бюджетен дефицит, по-голям от 0.35% от БВП.
Германската схема е препоръчителна и за другите страни-членки на ЕС и особено еврозоната, счита Берлин. Предложението за нейното въвеждане ще бъде обсъждано на днешната среща на европейските финансови министри и президента на ЕС Херман Ван Ромпуй. То е част от план на германския финансов министър Волфганг Шойбле за стабилизиране на еврозоната.
Според някои наблюдатели бързата реакция на Саркози представлява част от договорка, която всъщност е едно от многото условия по създаването на единния европейски помощен фонд за икономика на стойност 750 млрд. евро. Още през януари Саркози е съставил експертна група, която да разучи възможността за такава поправка във френската конституция. Групата е оглавена от бившия управителен директор на МВФ Мишел Камдесю.