Корупцията гони и малките инвеститори от България

23.06.2008 | 10:07
по статията работи: Петър Чернев
Повечето компании предпочитат да инвестират в Румъния. Сред причините за по-голямата привлекателността на страната е по-добрата инфраструктура
Корупцията гони и малките инвеститори от България

Предимствата на Румъния като място за инвестиране вече привличат и по-малки фирми наред с многото големи международни компании. Няколко дружества от Североизточна България вече са стъпили на тамошния пазар. Изследване, публикувано в сп. "Глоубъл файнанс", посочва, че инвеститорският интерес към северната ни съседка не затихва. Проучването поставя Румъния и сред страните, в които има условия за изключително бърз икономически растеж. За България оценката на изданието е по-пестелива.

Финансовият министър на Румъния Варужан Восганян обяви в края на миналата седмица, че очаква чуждите инвестиции в страната за тази година да достигнат 8 млрд. евро. Към края на април те са 3.2 млрд. евро, което е два пъти повече спрямо същия период на миналата година. В България към края на април инвестициите са 1.2 млрд. евро при 1.4 млрд. евро година по-рано.

Причината за привлекателността на Румъния пред България е в повечето квалифицирана работна ръка, големият пазар и по-добрата инфраструктура, коментират експерти. Корупцията, очертаваща се като най-големия проблем за България, е и основна пречка за привличането на инвестиции, коментират предприемачи пред чужди медии.

 "Корупцията е навсякъде. Всички го знаят, но никой не прави нищо. Ако това продължава, ще си стегна багажа и ще се преместя в Румъния например", казва пред Ройтерс пожелал анонимност инвеститор.

Според Джон Леви, анализатор към Eurasia Group, корупцията в България засега не спира чуждестранните капитали, но определено е заплаха за в бъдеще. "Настоящата ситуация прави страната неконкурентоспособна", смята Леви.

Само за последната година три чужди инвеститора преместиха по различни причини производствените си мощности от България в Румъния. Първи беше холандско-британският консорциум "Юниливър" с фабриката си за маргарин "Калиакра". Последва го базираната в САЩ "Бунге", произвеждаща олиото "Калиакра". След като полската "Маспекс" купи соковете "Куинс", по-голямата част от асортимента започна да се произвежда в Румъния.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...