*Информацията е актуализирана в 18:55
Катрин Аштън, външен министър на Европейския съюз (ЕС), може би ще успее да се справи с натоварената си програма и ще се пребори с критиките за липсата на прозрачност при дейността си. Това ще стане благодарение на назначението на трима заместници на баронесата, като сред имената се спряга и това на българския комисар Кристалина Георгиева.
Останалите двама са комисарят по разширяването Щефан Фюле и комисарят по развитието Андрис Пиебалгс.
Катрин Аштън вече получи доста критики за дейността си, въпреки че постът й беше създаден едва в края на миналата година. Френски министри обвиниха външният министър, че не е „развяла европейския флаг на горещи точки, като например Хаити", коментира EurActiv.
"В ЕС с 27 държави, тя или който и да е друг, винаги ще получава критики, че бил на едно място, а не на друго", коментира за изданието европейски дипломат.
В комисията "Барозу" има трима комисари, които работят в тясно сътрудничество с офиса на Аштън. Това са именно Георгиева, Фюле и Пиебалгс. В някои случаи те ще могат действат, когато външният министър не е в състояние да направи това, коментират още от ЕК.
В същото време не бива да се забравя и ролята на националните министри. Те също могат да предават послания на ЕС. Испанският външен министър Мигел Анхел Моратинос например е добре познат експерт за Близкия изток, докато Карл Билд, шведският министър на външните работи, е известен с добрите си познания за Западните Балкани.
В следобедните часове на първия ден от седмицата обаче българският еврокомисар, която е на работно посещение в София, отрече донякъде информацията на EurActiv:
"Аз съм комисар за международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакции при кризи. В този смисъл ние работим в голяма близост с г-жа Аштън. Тя е координиращият вицепрезидент в ЕК и партньор в общата ни работа. Структурни промени обаче не се предвиждат", коментира Кристалина Георгиева.