Днес в София продължи щафетната стачка нa лекарите в страната. Около 250 медици се включиха в едночасовия протест пред Александровска болница. Протестът е организиран от КТ "Подкрепа", КНСБ и Българския лекарски съюз (БЛС). В протеста се включиха медици от седем големи болници в София, от Националния център по хематология и трансфузиология, както и от Българската асоциация на вносителите на едро и производителите на медицинска апаратура и консумативи, съобщи БТА.
Те поискаха повече пари за здравеопазване през 2011 г. и бързи реформи в сектора. Медиците определиха предвидените средства за сектора за следващата година като "бюджет на мизерията в здравеопазването".
Протестиращите носеха със себе си плакати с надписи като "Не ни гонете в чужбина", "Болен здравеопазване носи" и „Здравеопазването не е мандат".
Исканията ни са за незабавно излащане на дължимите суми от Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/ и Министерството на здравеопазването към изпълнителите на медицинска помощ, както и за по-добър бюджет за 2011 г., който ще внесе стабилност и предвидимост в системата, каза главният секретар на БЛС Димитър Ленков. По думите му днешният протест е основно заради предвиждания бюджет за здравеопазване на следващата година. Това е бюджет на статуквото, няма да има никакви пари за каквато и да е реформа, отбеляза Ленков.
Да няма листи на чакащите, да няма намаление на направленията от общопрактикуващи лекари към специалисти - това са проблемите, които интересуват българските граждани. За съжаление, системата не позволява това, което ние можем да го дадем на българските граждани, обясни още Ленков.
Искаме ясна перспектива за развитие на здравната система, а не днес има карта, няма карта; задължителна е, не е задължителна; тук има легла, там няма легла, каза и Пламен Радославов от КНСБ, цитиран от Dariknews.bg.
Медиците обясниха, че средната заплата в университетските болници е около 670 лева.
Д-р Светослав Сардовски от Института за спешна помощ „Пирогов" заяви, че в момента системата е такава, че лекарите, които оперират повече пациенти, получават по-малко пари. Причината е в делегираните бюджети. С тях медиците, които лекуват по-малко пациенти, получават повече пари, обясни Сардовски.
С 30-40 на сто по-ниски заплати вземат лекарите в структуроопределящите болници през второто полугодие, коментира пред журналисти д-р Теодора Вълчева - председател на медицинската федерация към КТ "Подкрепа" и лекар-преподавател в Александровска болница. Причината за намаляването на лекарските заплати е в делегираните бюджети, с които от месечните възнаграждения от средата на годината са отпаднали допълнителните материални стимули по клинични пътеки, посочи Вълчева. Според делегираните бюджети, всичко, което се плаща като допълнителен разход от болницата, е за сметка на фонд "Работна заплата", поясни тя. По думите й това означава, че работещите изнасят отговорността за това, че не се връщат спешните пациенти, избрали за лечение структуроопределящите болници, въпреки че се надхвърля определеният лимит за лечение на пациенти. Болниците работят, но никой не знае, че това е за сметка на заплащането на труда на работещите в тях, добави тя.
Според статистика на Министерството на здравеопазването за първото тримесечие на годината, цитирана от Вълчева, средната брутна заплата в "Пирогов" е 1034 лева, в "Александровска" болница - 663 лева, в "Царица Йоанна" - 838 лева, в "Света Екатерина" - 1419 лева, в "Свети Наум" - 668 лева, в "Света София" - 907 лева, в "Майчин дом" - 910 лева, а в "Иван Рилски" - 1108 лева. Това са брутни заплати, в които през първото тримесечие все още влизаше и допълнителното материално стимулиране, отбеляза Вълчева.
До края на месеца медиците ще протестират всеки ден в различен град в страната. До момента такива протестви бяха проведени в Сливен, Стара Загора, Смолян и Бургас. Ако до края на ноември управляващите не се съобразят с исканията им, лекарите заплашиха, че ще започнат ефективни протестни действия. Медиците са категорични, че реформата в здравеопазването трябва да се прави не от финансовото министерство, а от здравното с помощта на съсловието.