Лошите вземания на бизнеса намаляват

12.09.2011 | 13:36
по статията работи: Ралица Стоянова
Задлъжнялостта в промишлеността пада най-много заради експортната ориентация на сектора, сочи проучване
Лошите вземания на бизнеса намаляват

Лошите вземания на българския бизнес намаляват. Това сочи изследване на компанията за управление на дългове „ЕОС Матрикс" относно навиците за плащане в Европа, направено сред 2200 фирми в десет държави.

Докато през 2010 г. несъбраните вземания са били 13,5%, то тази година те падат до 11,8%. Най-висок дял лоши вземания се регистрира в търговията (14,9%) и в сектора на услугите (10,8%). Задлъжнялостта в промишлеността пада от 15,2% миналата година до 9,9% тази година. Това се дължи на експортната ориентираност на сектора, смята Добрин Митовски, който е директор бизнес развитие в „ЕОС Матрикс".

Задлъжнялостта на компаниите с над 5 млн. евро годишен оборот е 12,4%, докато тази на фирмите с под 5 млн. евро оборот е 10,8%. Наблюдава се увеличаване на лошите вземания на големите компании и намаляване на вземанията на малките компании, обобщи Митовски.

Българските фирми имат дълги срокове за плащане (средно 41,4 дни) в сравнение със сроковете в останалите европейски страни, което обаче не води до увеличаването на лошите вземания. Това значи, че бизнесът у нас е намерил правилните срокове за плащане, смята Митовски.

75% от фирмите индикират навременни плащания от клиентите си, докато миналата година този дял е бил 50 на сто, сочи още изследването.

Отпадналите вземания в промишленоста намаляват до 1,9% в сравнение с 5% през 2010 г. Всяко четвърто търговско предприятие обаче има проблем с ликвидността заради отписани плащания. Почти няма промяна в оборотите през тази година в сравнение с миналата.

На дъното на класацията сме по отношение на фирми, които разполагат със специалисти в областта на вземанията и кредитите. Едва 13% от компаниите у нас имат служители или отдел, който да се занимава с това. В Германия, Полша и Белгия например всяка втора фирма разполага с такива служители. Това показва, че българските фирми не гледат сериозно на проблема със събирането на вземанията, обобщи Митовски.

150 млрд. лева е корпоративната задлъжнялост у нас. От тях 100 млрд. лева представлява междуфирмената задлъжнялост, а останалата се формира от задълженията на държавата. Това каза управителят на „ЕОС Матрикс" Райна Миткова-Тодорова, цитирайки изследване на БСК. „Държавата трябва да обърне внимание на вземанията си", смята Тодорова. Законодателството трябва да пази интересите на кредиторите. В този смисъл не е лоша идея давностният срок на кредитите да се увеличи, предложи тя.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 25.04   1154 г. – Мюсюлмански войски, предвождани от Нур ад Дин превземат Дамаск. 1699 г. – Състои се сватбата на немския граф Лудвиг Крафт фон Насау-Саарбрюкен и...