Достъпът на европейските потребители до пазарите на страните от Световната търговска организация (СТО) трябва да се подобри. Това призова министърът на икономиката Божидар Лукарски на неформално заседание на Съвета по външни отношения/търговия, което се организира от латвийското председателство на ЕК в Рига.
Според него е необходимо да се постигне паралелен напредък и балансирани договорености в основни области на преговорите за либерализиране на търговията – в селското стопанство, достъп до пазара за неселскостопански продукти и услуги в рамките на СТО.
Лукарски очерта някои от конкретните насоки, в които трябва да бъде концентрирана работата на ЕК и на СТО.
Според министъра на първо място е необходимостта от постигането на съизмерими нива на намаление на субсидиите в селското стопанство, които се предоставят от развитите и развиващите се страни в организацията. Водещо за позицията на ЕС е запазване на максимално ниво на вътрешна подкрепа в сектора, което е решаващо за поддържане на висока конкурентоспособност на селскостопанските производители в Европа. Това би подобрило и достъпа им до чужди пазари.
Лукарски насочи вниманието и към необходимостта от полагане на усилия за намаляване и премахване на тарифните и нетарифните пречки пред търговията. По думите му постигането на договорености в тази посока и тяхното ефективно прилагане би създало много възможности за малките и средни предприятия в България и Европа да се включат в регионалните и глобални вериги на добавена стойност. Предвидените в изготвеното и прието през 2014 г. от страните членки на СТО „Споразумение за улесняване на търговията“ мерки включват намаляване на административната тежест, сближаване и хармонизиране на изискванията и документацията в страните членки. Очаква се споразумението да влезе в сила до декември 2015 г.
В позицията на България по хода на преговорите за либерализация на търговията в рамките на СТО министър Лукарски заяви подкрепа за усилията на ЕС за постигане на иновативен подход, който да осигури конкретни резултати. Амбициите за това бяха подкрепени и от други страни членки.