По около 50 искания за достъп до трафични данни - телефонните разпечатки и интернет трафика, внася МВР дневно. Това показват данните на Софийския районен съд, който е най-големият в страната, даващ разрешения от 10 май, когато влязоха в сила промените в Закона за електронните съобщения (ЗЕС). Преди това исканията се правеха на окръжно ниво, информира в днешния си брой вестник "Сега".
За първите две седмици от действието на ЗЕС - 10 - 21 май в СРС са постъпили 307 искания. По 61 от тях е постановен отказ, т.е. за една пета от исканията. Останалите са разрешени. Специалният регистър за разрешенията и отказите не е публичен. За сравнение - 5449 разрешения за телефонни разпечатки е дал Софийският градски съд за втората половина на 2009 г. Преди това за трафичните данни не се изискваше съдебна санкция.
Магистрати обясниха, че когато искането не е мотивирано, се отказва разрешение. По закон трафичните данни се пазят от доставчиците на услуги 12 месеца и се дават, за да послужат при разкриването и разследването на тежки престъпления (такива, за които НК предвижда над 5 години затвор, бел. а.), за компютърни престъпления и за издирване на хора.
Затова и ако не се посочи с какво трафичните данни ще бъдат в полза на разследването, то е неоснователно за съда. Откази се постановяват и когато искането не е подписано от компетентно по закон лице.
Според заповед на вътрешния министър Цветан Цветанов шефовете на шестте главни дирекции в МВР могат да изискват от мобилните и интернет оператори разпечатки за по-малко от предвидените в ЗЕС 72 часа. Спешните разпечатки също минават за разрешение в съда, но впоследствие. Законът задължава службите да унищожават всички телефонни и трафични разпечатки в срок от 6 месеца, ако те не са довели до образуване на дело.
Отказите не са проблем, коментираха неофициално от МВР. Напротив, така служителите щели да се научат да се мотивират, както изисква законът. При това разрешенията се дават и от нови съдии - не окръжни, а районни, и така има нов и по-критичен поглед към исканията на МВР.
В началото съдиите са се сблъскали и с технически проблем - за исканията по секретните дела не можело да ползват компютрите си, тъй като те са в мрежа и не са надеждно защитени от проникване. Имало дори идея разрешенията да се пишат на пишеща машина. В крайна сметка обаче проблемът бил решен с един лаптоп.