Държавите от Централна, Източна и Югоизточна Европа стоят пред пропастта на прекомерната задлъжнялост. Те може да имат сериозни икономически затруднения, предизвикани от няколко основни фактора, показва анализ на Международния валутен фонд (МВФ). Сред главните причини са цената на петрола, възстановяването на еврозоната, както и наличието на геополитически конфликти.
"Властите в страните в Европа трябва да стимулират възстановяването на икономиките си, както и да се справят с прекомерната задлъжнялост на частния сектор", пишат от международната институция. Заедно с това от МВФ съветват държавите да предприемат спешни структурни реформи, за да намалят дълговете си и да постигнат по-голям растеж в средносрочен план.
Според проучването на фонда най-добри са показателите на прибалтийските страни, както и на тези в Централна и Източна Европа, включително Турция. Те се възползват максимално от евтиния петрол и по-силното възстановяване на техните икономики след кризата. Държавите от Югоизточна Европа отчитат по-слаб растеж в това отношение, заради структурни слабости и голям размер на задълженията на частния сектор.
В границите на общността на независимите държави (ОНД), в която влизат Армения, Беларус, Казахстан, Молдова, Русия и други, се очаква по-слаб растеж през 2015 г. От МВФ подчертават, че конкретно руската икономика ще продължи да отчита слаби резултати, заради ниската цена на петрола, санкциите, наложени от Запада, както и заради ситуацията в Украйна.
От МВФ подчертават още, че има редица рискове пред страните от Стария континент. Един от тях е свързан с възможността за колебания на финансовите пазари, което ще увеличи цената на заемите и ще ограничи инвестициите в региона. В доклада се допълва, че кризата в Украйна и продължаващата несигурност в Гърция допълнително могат да дадат негативен ефект върху перспективите за Европа.