Министерството на външните работи (МВнР) предупреждава, че обстановката на сигурност в Либия е изключително рискова и препоръчва да се избягват пътувания в северноафриканската държава.
В съобщение до медиите от институцията допълват, че има информация, че в районите на Бенгази, Ал Бейда, Дерна, Тобрук и Ал Марж контролът е поет от местни племена, които се противопоставят на режима. Съобщава се за десетки жертви.
Пътуването към столицата Триполи по суша е опасно и не се препоръчва без мерки за сигурност. Не препоръчваме пътувания също така в районите около границата на Либия с Чад, Судан, Нигер и Алжир. В Триполи напрежението бързо нараства. Съществува обща опасност oт терористични атаки, включително на места, обитавани или посещавани от чужденци, допълвят от МВнР.
Тъй като е вероятно либийските власти да установят ограничения на придвижването, препоръчваме на всички, на които това е възможно, да напуснат страната с граждански полети за Европа. Препоръчваме също всички, които вземат подобно решение, да информират МВнР или посолството на България в Триполи за къде пътуват или къде са пристигнали, за да организираме помощ на място. Препоръчваме на постоянно или временно пребиваващите в Либия български граждани да не посещават обществени места и да избягват контакт с протестиращи, се отбелязва в съобщението.
Българите в Джамахирията следва да потърсят контакт с българското посолство в Триполи и да предоставят свои координати за връзка. За всяка възможност за евакуация от външно министерство ще съобщават по всички възможни канали, включително по българските сателитни телевизии.
Готов е план за евакуация на българските граждани от Либия, съобщи пред журналисти в Брюксел министърът на външните работи Николай Младенов, цитиран от БТА.
Не препоръчваме на българите от източните части на Либия да се опитват да достигнат Триполи, а всички са призовани да напуснат Джамахирията при първа възможност, обясни още министърът
В Либия има около 500 българи, като около 60 от тях са в района на Бенгази, уточни министърът. На този етап посолството в Триполи е готово да осигури подслон на
пожелалите.
МВнР е в контакт с фирма "Техноекспортстрой", която има лагер за работници и също може да подслони българи при нужда.
Министър Младенов уточни в отговор на въпрос, че се подготвя полет за евакуация, но проблемът е с получаването на разрешение за кацане, особено за Бенгази.