Матури ще има, реши правителството

17.01.2008 | 13:18
по статията работи: Петър Чернев
Четири промени в Закона за народната просвета предлага правителството на парламента. С тях се конкретизира провеждането на матури, въвеждат се статутът на защитени училища, изискването за деклариране от учителите на конфликт на интереси, както и ново осно
Матури ще има, реши правителството


Четири промени в Закона за народната просвета предлага правителството на парламента. С тях се конкретизира провеждането на държавни зрелостни изпити, въвеждат се статутът на защитени училища, изискването за деклариране от учителите на конфликт на интереси, както и ново основание за освобождаване на директори.

С приетите промени в закона се потвърждава волята за изграждане на ефективна система за външно оценяване, важна част от която са държавните зрелостни изпити. Посочва се, че т. нар. матури измерват постигнатите резултати от обучението по съответния учебен предмет или цикъл от учебни предмети в задължителна подготовка в гимназиалния етап независимо от продължителността на етапа и от предвидените учебни часове за съответния учебен предмет или цикъл от учебни предмети.

Дава се възможност на учениците, обучаващи се при условията на международен договор, според който при завършване на средното си образование те полагат изпит по езика на съответната държава, в графата за втора задължителна матура да бъде вписана оценката от този изпит, ако и според българското законодателство по него може да се полага зрелостен изпит.

Възприемането на идеята за защитени училища ще гарантира постигането на баланс между качеството на образованието, ефективността на системата и осигуряването на равен достъп до образование. Защитените училища са училища, които, ако бъдат закрити, ще се наруши правото на достъп до образование, е записано в законопроекта. Те не могат да бъдат закривани и ще получават допълнително финансиране. Списъкът им ще се актуализира ежегодно и ще се публикува в интернет страницата на МОН. Конкретните критерии за определяне на едно училище за защитено ще бъдат подробно уредени с акт на Министерския съвет.

Друга промяна въвежда забрана учителите да предоставят образователни услуги срещу заплащане при наличие на конфликт на интереси, т.е., да дават частни уроци на собствените си ученици. В 1-месечен срок от началото на всяка учебна година преподавателите трябва да декларират писмено пред директора на училището тези обстоятелства. Нарушаването на забраната за конфликт на интереси, както и подаването на декларация с невярно съдържание ще води до налагане на дисциплинарно наказание "уволнение".

Предвижда се и ново основание за прекратяване на трудовото правоотношение на директор. Това ще става в случай, че просрочените задължения на даденото училище, детска градина или обслужващо звено надвишат 20% от утвърдените разходи за текущата година. Промяната има за цел да повиши отговорността на директора в след въвеждането на делегирани бюджети във всички училища от 1 януари 2008 г.


Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...