На проведена днес при зам.-кмета инж. Георги Григоров среща, директорите на общинските здравни заведения и управителите на ДКЦ-та изложиха проблеми, свързани с финансовия недостиг, заради непроменените цени на клиничните пътеки и услуги, съобщиха от общината.
Искането на медиците е общината да дотира тяхната дейност и пациентите да доплащат медицинските услуги.
Зам.-кметът Григоров поиска от всички здравни заведения да представят финансовите си анализи и документи, свързани с финансовата им дейност, за да стане ясно какъв точно и колко е недостигът на средства.
"Около 20-и този месец, всички управители на ДКЦ-та и на болнични заведения със сто процента общинска собственост на територията на общината, ще ми представят финансовите си анализи при съществуващите условия, за да търсим съвместно изход, каза още заместник-кметът.
Той припомни, че терминът дотация е съществувал в средата на 90-те години. Дотацията не води до нищо друго, освен до разпад на икономическите процеси, подчерта Григоров. Според него този термин е добре да бъде забравен.
"Има натрупани проблеми от три-четири години, както в системата на НЗОК, така и в начините на събиране на задължителните плащания от страна на работодатели и самоосигуряващи се. Самите лекари от пловдивския съюз казват че, ако тези средства се събираха, нямаше да има недостиг на финансов ресурс", подчерта Георги Григоров.
"Нашата цел е да не се влошава обслужването на гражданите и да не се преминава разумното по отношение на плащането. Освен бизнес плановете и паричните потоци, поискахме от управителите и директорите да направят действия относно усвояване на европейските пари. Тези програми за т. нар. "социални инфраструктури" дават доста добри възможности и общината ще помогне на здравните заведения да подготвят проекти." каза пловдивският заместник-кмет. Снимка: Община Пловдив