Съсловната организация на медицинските сестри заплаши с национална стачка, ако при приемането на бюджета за следващата година не се предвиди адекватно финансиране за дейностите по здравни грижи. Исканията на сестрите са от десетина години, затова те предупреждават, че ако не бъдат чути, като крайна мярка ще излязат на национална стачка, която ще парализира здравния сектор.
Медицинските сестри настояват за стартова заплата от 3 минимални заплати, т.е. около 1500 лева през следващата година. Освен това искат да се приемат стандарти с ясен регламент за необходимия брой медицински сестри, акушерки, фелдшери, рехабилитатори, медицински и ренгенови лаборанти спрямо пациентите.
За последно увеличение на заплатите на медицинските сестри беше заложено в колективния трудов договор в здравния сектор в края на 2016 г. Тогава възнаграждението на старшата медицинска сестра се увеличи от 560 на 720 лева. В момента средната възраст на сестрите е 53 години, а за последните 10 години близо 10 хиляди медицински сестри и акушерки са напуснали страната. На един лекар се пада по-малко от една сестра, в цялата страна работят 25 714 медицински сестри, а през 1990 г. те са били 56 000. Според съсловната организация за нормалното функциониране на системата са нужни още 35 000 специалисти по здравни грижи.
"Повече от 80% от завършилите студенти в направление "Здравни грижи" няма да упражняват професията си поради мизерно заплащане, неблагоприятни условия на труд, неуважение и прояви на насилие при изпълнение на служебния дълг, своеволия от страна на работодателите и липса на ясни критерии и стандарти за качествено изпълнение на здравните грижи, така необходими на българското общество", се казва в писмото до институциите, подписано от председателя на организацията Милка Василева.