Европейската централна банка (ЕЦБ), Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и Световната банка ще ни консултират при разработването на проекти по оперативните програми. Европейската комисия (ЕК) ни разреши да сключваме договори с международни финансови институции за предоставяне на техническа помощ. Това съобщи пред журналисти министърът по управление на евросредствата Томислав Дончев, който е получил становището на ЕК преди няколко дни.
Той подчерта, че не става дума за пряко управление на проектите от някоя от банките, а за консултантска помощ.
До средата на септември с решение на Министерския съвет трябва да се установи как да се регулира процесът по предоставяне и получаване на помощ - чрез нов меморандум или чрез анекс към съществуващ меморандум. Консултантската помощ ще се заплаща с европари - или от звеното „Техническа помощ" на всяка оперативна програма, или от самата програма „Техническа помощ".
Екипът на министър Дончев е определил като основни 46 проекта по оперативните програми - 30 във водния сектор, 9 в пътния и 7 в железниците. 32 от тях се консултират по JASPERS, която предоставя безплатна техническа помощ.
От ЕЦБ ще получаваме помощ в пътния сектор и по-специално - в магистралното строителство. Банката ще ни консултира и по проект за създаване и развитие на Агенция за управление на проекти. ЕЦБ, съвместно с JASPERS, ще участва в подготовката на проекти за следващия програмен период.
Имаме зелена светлина от ЕК за откриването на офис на JASPERS у нас с постоянен персонал от пет души, съобщи още Дончев.
От няколко седмици екипът на министъра по усвояване на евросредствата Томислав Дончев използва инструмент за оценка от ефектите от изхарчените пари. Моделът предоставя два сценария - базов и алтернативен. Инструментът струва около 200 хил. лева и е закупен по ОП „Техническа помощ".