Международни фондове дават глътка свеж въздух за строителните ни инвеститори

29.05.2009 | 15:30
по статията работи: Апостол Апостолов
"Фондовете са проявили интерес да инвестират и в новостартиращи проекти у нас", заявиха в отговор на въпрос на Econ.bg oт Century 21. Сърбия, Турция, Чехия, Кувейт в "пипалата" на кризата
Международни фондове дават глътка свеж въздух за строителните ни инвеститори

Снимка: Rd.com

Финансиране на проекти до 30 млн. евро

Международни фондове дават възможност на българските инвеститори в сектора на недвижимите имоти да реализират спрени проекти заради икономическата криза. Фондовете са от различни страни и са готови да отпуснат средства на обща стойност 100 млрд. евро за проекти по света. За да бъде финансиран, всеки кандидатстващ проект трябва да е на стойност, не по-ниска от 30 млн. евро.

"Някои от фондовете са проявили интерес да инвестират и в новостартиращи проекти у нас". Това съобщи днес в отговор на въпрос на Econ.bg Оник Латифян, изпълнителен директор на франчайз организацията за недвижимо имущество Century 21, по време на пресконференция за състоянието на пазара на недвижими имоти в Югоизточна Европа и Близкия изток. С инициативата се цели да се използват възможностите на фондовете за дофинансиране на строителни проекти, уточниха още от компанията. За територията на България и Македония кандидатите могат още от днес да се свържат с клона "Century 21 България и Македония". При контакт всеки кандидат ще получи информация за необходимите документи. В зависимост от вида на проекта, обработката на документите може да продължи между 1 и 6 месеца. Съответните документи ще бъдат изпращани в Гърция, където ще се преценява дали ще се финансира проектът.

От компанията представиха анализ за състоянието на пазара на недвижими имоти в съседните ни страни. И ако в България, както се оказва пазарът регистрира признаци на съживяване, то в Турция, Гърция и Сърбия положението никак не е розово. Оказва се, че само Македония е в по-добро положение.

Турция

Цените в големите градове на страната регистрират спад от 20%, в покрайнините няма никакви продажби. Апартаменти се купуват само от богати хора, незасегнати от кризата. Банките финансират проекти само на компании с име в сектора.

Румъния

На румънския пазар реално не се осъществяват сделки, защото няма купувачи. Строителите са се оттеглили от пазара, а банките са спрели финансирането. Единствените реализирани сделки са от наеми. Цените на имотите регистрират 40-50% спад, при искана цена за продажба на жилище в Букурещ 1100 евро кв/м.

Чехия

В предградията и по-евтините квартали е отчетен спад на цените до 25%. В центъра и по-скъпите райони имотите са поевтинели с близо 10%. Цените в предградията на Прага са около 1800 евро за кв./м за ново строителство, а в центъра - около 2900 евро. Сделки не се осъществяват. Купувачите са в позиция на изчакване. Банките дават финансиране в рамките на 85% от стойността на имота.

Сърбия

В западната ни съседка ситуацията е като в България. Много инвеститори са спрели всички строителни дейности. Финансират се предимно малки обекти. Инвеститорите са се принудили да смъкнат цените на своите обекти. Купувачите търсят предимно 1- или 2-стайни апартаменти. Последните данни сочат, че пазарът на наемите регистрира спад от 20-30%. Пазарът на продажбите бележи 15-20% спад. Цените за квадратен метър в Белград са под 2000 евро в центъра и 1500 евро в по-крайните квартали. За сравнение, през 2008 година цените са били 2500-3000 евро в центъра и 1700 евро в покрайнините.

Македония

Кризата не е оказала почти никакво влияние в страната. Цените на недвижимите имоти регистрират малък спад. Финансират се както малки, така и големи строителни проекти. Купува се и старо, и ново строителство. През последните 6 месеца обаче кредитните условия са станали по-тежки. Цената на квадратен метър в столицата и в централните части е около 1300 евро, а в покрайнините - между 1050 и 1100 евро.

Близък изток

В Близкия изток също се забелязва сериозен спад в цените на имотите. В Кувейт цените са спаднали с близо 40% до стойности 540 евро за кв./м. Банките отпускат финансиране на обща стойност 30% от сумата. Банковият сектор поддържа много ниски лихвени проценти както за строителните предприемачи, така и за ипотечните кредите на гражданите.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 12.11   680 г. – Започва 6-ият вселенски събор в Константинопол. 1914 г. – Първа световна война: Османската империя обявява война на държавите от Антантата. 1918 г....