Германският канцлер Ангела Меркел се сблъска със стена от критики заради плановете си да намали отново данъчното бреме в страната, предаде AFP.
Меркел иска да намали с 24 млрд. евро от 2011 година данъчната събираемост. Това е като „бонус” към вече обявеното данъчно облекчение от общо 21 млрд. евро през 2010 година. Новината беше посрещната с голямо задоволство от германските граждани. 74% от тях одобряват решението на Меркел, а 54% искат дори още намаления на данъците.
В цялата ситуация, обаче, намерението на германския канцлер да компенсира липсата на данъчни приходи за хазната със заеми съвсем не се харесва на мнозина експерти. Меркел твърди, че заемите няма да натежат, тъй като облекчаването на данъчното бреме ще стимулира икономическия растеж и това ще компенсира. Опонентите, сред които е и германският президент Хорст Кьолер, яростно възроптаха и заявиха, че „трябва да се държи изкъсо растящият национален дълг”, а не да се разчита на „нереалистични очаквания за икономическия растеж”. Дори Ханс-Петер Кайтел, председателят на най-могъщият германски профсъюз BDI, е разтревожен и смята, че с икономиката трябва да се действа внимателно и че Германия трябва да се стреми да намали националния си дълг.
Според прогнозите на германското правителство от юли, германският бюджетен дефицит ще достигне 3.7% от БВП тази година, 6% през 2010 година, 5% през 2011 година и 4% през 2012 година. Това е доста над границата от 3%, установена съгласно Пакта за стабилизиране и растеж на ЕС. Общо кумулативните дългове на най-могъщата европейска икономика ще са 74% от БВП през тази година и ще стигнат 82% през 2012 година.