Пазарът на горива и до момента е бил в близко до нормалното конкурентно състояние. Сега, когато един голям един играч, какъвто е "Лукойл", евентуално бъде заместен от няколко други, ще се види как това ще се отрази на ситуацията. Според мен [спирането на рафинерията] няма да се отрази сериозно, тъй като до момента пазарът е бил достатъчно конкурентен, коментира председателят на Центъра за икономическо развитие (ЦИР) Георги Прохаски по повод ситуацията с бургаската рафинерия.
Той добави, че промяната може да се усети в леко увеличение на крайните цени, които ще се формират на базата на увеличените транспортни разходи.
Ако „Лукойл Нефтохим" спре работа за дълъг период от време, това би имало отражение върху данните за износа на България за 2011 г. Горивата представляват много сериозно перо в експорта на страната и при всички случаи [спирането] ще се отрази. По този начин икономистът коментира ситуацията в рафинерията по отношение на външната търговия. Той изрази надежда, че до това положение няма да се стигне.
По отношение на вътрешния пазар съществуват два варианта - когато се сменя структурата на доставките от една страна може да има опит за спекулация и повишаване на цени. От друга страна, ако много фирми се намесят на пазара, опитвайки се да заместят „Лукойл", може да има и по-сериозна конкуренция, която да доведе до спад на цените. Прохаски коментира, че не знае коя тенденция ще надделее и обясни, че процесът може да бъде оздравителен за пазара. Резултатът от него ще покаже доколко сериозна е ролята на рафинерията на пазара на горива.
В заключение беше прогнозирано, че докато текат "битките в съда", рафинерията ще успее да монтира необходимите уреди, заради липсата на които беше отнет лицензът за данъчен склад на компанията. Също така председателят на ЦИР аплодира действията на Агенция „Митници" и Министерството на финансите, добавяйки, че всеки трябва да си спазва задълженията.