Музеят в Горна Оряховица кандидатства за Гинес с колекция от пощенски картички

14.01.2008 | 09:35
по статията работи: Апостол Апостолов
Над 12 100 са пощенските картички, съхранявани във фондовете на музея
Музеят в Горна Оряховица кандидатства за Гинес с колекция от пощенски картички


С единствената по рода си в България колекция от пощенски картички кандидатства за вписване сред рекордите на Гинес Историческият музей в Горна Оряховица, пише в. "Янтра Днес" . Ръководството е изпратило официално запитване до представителството на книгата във Виена, очаква се отговор в най-скоро време от там.

Над 12 100 са пощенските картички, съхранявани във фондовете на музея. В това число не влизат получените за отминалите вече коледни и новогодишни празници експонати, от различни институции, фирми или частни лица.  Към цифрата не спадат и електронния вариант на картичката, от която тук се пазят над 200 броя.

На пръсти се броят музеите в света, които се занимават с подобен тип архивистика, разказа директорът Иван Бъчваров. Сред тях е например музеят в Санкт Петербург, в който се съхраняват експонати от самото начало на литографското и фотоизкуството в Русия.

Значителен дял в колекцията на горнооряховския музей имат коледните и новогодишните картички. Само те са над 4 хиляди. Прави впечатление, че от тях с течение на годините отпада традиционния символ Дядо Коледа. Той се замества от други символи, повлияни от западната култура ­ венци, камбанки и пр. Сурвакарите пък почти не се срещат вече, споделя Бъчваров. И не крие, че това донякъде натъжава, но и радва ­ освен като знак на уважение, картичката може да се използва и като летописец на времето.

Както археолозите наричат една намерена монета късмет и разгадават живота в хилядолетията назад, така и картичката показва онова, което вече е отминало, обяснява директорът на музея. И дава пример ­ във фондовете в Горна Оряховица се пази колекция на фамилията Анастасия и Стоян Георгиеви, събрана от времето, когато мъжът е бил на фронта. Те позволяват днес да проследим не само развитието на чувствата между двойката, но и движението на военните части, в които той е служил. 

Картички, пазени в музея, са запечатали и първия валяк, появил се в града, първото леене на метал у нас и куп други събития, случили се в страната ни и в града в частност. Усет към миналото и нуждата то да бъде съхранено проявяват младите ротарианци в Горна Оряховица ­ за празника на града, отбелязван през май, те ще изработят специални постери с Горна Оряховица преди и сега ­ разбира се, въз основа на картичките.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...