Щатската технологична корпорация Google официално приключи процедурата по разделянето на акциите си (stock split). За нея бяха нужни близо две години от първото предложение за разделяне, направено пред акционерите.
Като част от сплита Google ще представи нова категория акции от клас C, които ще се търгуват под тикъра GOOG, но няма да дават гласове по време на акционерните събрания. Акционерите ще получат по една акция от клас C за всяка акция от клас A, която притежават. Оригиналните акции от клас A ще бъдат търгувани под нов тикър – GOOGL, пише „Машабъл“.
В портфолиото на компанията има още един вид акции – тези от клас B, които носят по 10 гласа за акция. Въпросните са притежавани най-вече от основателите на Google Лари Пейдж и Сергей Брин, както и от изпълнителния председател Ерик Шмид. Тази уредба гарантира, че тримата имат решаваща роля върху задаване на политиката на компанията, дори ако решат да продадат част от акциите си в бъдеще.
Процедурата по разделянето на акциите бе първоначално забавена след като акционери заведоха дело, в което обвиняват, че този ход ще облагодетелства основателите на Google по нечестен начин.
Проблемът бе решен в средата на 2013 г. след като Google сключиха извънсъдебно споразумение, в което се съгласиха да платят до 7,5 млрд. долара ако се окаже че има голяма разлика в цените на акциите от клас A и тези от клас C за първата година от борсовата търговия.
Към момента и двата вида акции се търгуват около 570 долара за бройка.