Третото тримесечие на тази година се оказа най-тежкото за хедж фондовете от дъното на финансовaта криза през 2008 г. до днес. През периода юли-септември 2011 г. почти всяка алтернативна инвестиционна стратегия е изгубила парите на инвеститорите, сочат данните на анализаторската компания Hedge Fund Research (HFR), цитирани от Financial Times.
Хедж фондовете са отбелязали среден спад в стойността на активите си в размер на 2.8% през септември. Това увеличава общите загуби за тримесечието до средно 5.5%.
Междувременно хедж фондовете, ориентирани към ценни книжа, не са се представили по-добре от пазара като цяло. За първите 9 месеца на годината те бележат загуби от 8.7%, подобно на индекса S&P 500, който се използва за оценка на финансовото състояние на пазара.
Фондовете са изпитваха затруднения заради колебанията на пазара, предизвикани от световната икономическа обстановка. Трейдърите описват обстановката като близка до тази през 2008 г., но без вярата, че правителствата ще се намесят, за да успокоят пазарите при нужда.
С изключение на последното тримесечие на 2008 г. след колапса на Lehman Brothers, хедж фондовете са се представяли по-лошо единствено през 1998 г., когато Русия обяви невъзможност да покрива държавния си дълг.
През септември само 2 от 18-те инвестиционни стратегии, наблюдавани от HFR са донесли печалба за инвеститорите си. Това са фондове, специализирани в къси продажби на акции, както и тези, които са възприели количествен метод за залагане на лихвени проценти и валути. При първите се наблюдава 6.9% месечен ръст, а вторите отчитат повишение от 0.2%.
Най-лошо са се представили хедж фондове, занимаващи се с акции на компании в секторите на енергетиката и енергийните ресурси. Те отчитат спад от 9% през септември и 15.5% за годината като цяло.