Бюджетът на Министерството на труда и социалната политика извън парите за пенсии възлиза на повече от 798 млн. лв. Това съобщи ресорният министър Тотю Младенов днес, предаде БГНЕС.
За социални помощи и обезщетения през следващата година са предвидени 705 млн. лева, а 65 млн. лева за активни мерки на пазара на труда. 250 млн. лева се предвиждат за разходи за квалификация и обучение през идната година. С тях ще бъдат обучени над 100 хиляди безработни и работещи.
С 21 % са намалени парите на социалното министерство, докато разходите на Министерския съвет се увеличават с 98 %. Това каза при обсъждането на бюджета за 2010 година Драгомир Стойнев от "Коалиция за България", който е и член на Комисията по труда и социалната политика, предаде Агенция "Фокус".
36 стотинки от всеки лев, събран в тази държава, се харчи за социални разходи. Това стана ясно от думите на зам.-министъра на финансите Владислав Горанов. Той припомни, че очакваният БВП за следващата година е 63,518 млрд. лв.
Водещо за правителството е гарантиране запазване на валутния борд, поддържане на балансиран бюджет и изпълнение на критериите за приемането в еврозоната, посочи Горанов. Той добави, че 15,7 % от БВП са предвидени за разходи за социални услуги и плащания, докато през 2009 година са 12,72%.
Това, че се отделят 15% от БВП за социални плащания не е постижение, тъй като просто БВП е по-малък. Това заяви от своя страна председателят на комисията Емилия Масларова.
Тя посочи, че огромно предизвикателство пред социалното министерство е справянето с едно близо 30% намаление на бюджета в изключително труден период на криза.
В проектобюджета за държавното обществено осигуряване се намалява еднократната държавна помощ при раждане на близнаци - от 1200 на 600 лева, посочи още Масларова. Тя добави, че така предложеният законопроект отменя еднократната помощ на майки-студентки и намалява семейните помощи за деца
Почти три милиарда лева е дефицитът в бюджета на Националния осигурителен институт (НОИ). Това стана ясно от думите на Асия Гонева от КНСБ. Тя посочи, че е много важно да бъдат преосмислени мерките свързани с намаляването на осигурителната вноска с 2%, както и даването на добавките за старост.
Близо 500 хил. души се осигуряват на минималната работна заплата и намалението на осигурителната вноска за тях е в размер 0,9 %, което е 15 лв. за годината, посочи още синдикалистът. Тя посочи, че всички фондове са на дефицит.