Организацията на страните износителки на петрол не се очаква да предприеме координирани действия за промяна на размера на добива по време на следващата си среща, която ще се състои в сряда, предаде Wall Street Journal, позовавайки се на свои източници в институцията. Причината за това са очакванията, че цената на суровината на международните пазари ще започне постепенно да расте, след като спадаше почти постоянно през изминалата година и половина, свивайки се от около 110 долара за барел през есента на 2014 г. до 27 долара за барел през февруари тази година.
Освен това сред точките в дневния на ред за първата от двете годишни срещи на страните от картела, която ще се състои във Виена, не присъства предложение за редуциране на добива, посочват източниците на изданието. Понастоящем делегатите на Иран, Ирак, Кувейт, Нигерия и други страни в ОПЕК защитават тезата, че пазарът е напък да се балансира, което означава, че предприемането на действия не е сред плановете им.
Според Саудитска Арабия, която е най-големият производител на петрол в картела, и някои други страни от Персийския залив, сред които е Кувейт, намаляването на добива не е правилна стратегия за справяне със свиващите се цени в контекста на покачващия се преди 18 месеца добив на шистов петрол в САЩ. Затова някои страни настояваха да не се предприемат мерки за орязване на производството, въпреки искането на някои други членове на картела, сред които е Венецуела, която се намира в тежка икономическа рецесия, отчасти причинена и от сриващите се приходи от петрол.
ОПЕК очаква производството на шистов петрол в САЩ да спадне с 430 000 барела дневно през настоящата година в резултат на ниските цени, което ще намали отчасти конкуренцията на пазара. Същевременно добивът в Канада също вече е по-нисък в резултат на горски пожари в месностите на страната, богати на петрол, което доведе до свиване на добива с 1,5 милиона барела дневно.