Не се очаква цената на захарта да намалее до октомври

18.08.2011 | 11:56
по статията работи:
"Няма съмнение, че кризата е в резултат на политиката, наложена от Брюксел в сектора", коментира търговският директор на "Захарни заводи" Красимир Добрев
Не се очаква цената на захарта да намалее до октомври

В рамките на една година цената на захарта е скочила с 1 лв., отчете българската статистика. Някои от експертите съзряха, че има монопол в "сладкия бизнес". Други обаче посочиха, че съществуват обективни причини за поскъпването.

"Няма съмнение, че кризата е в резултат на политиката, наложена от Брюксел в сектора", смята Красимир Добрев, търговски директор на "Захарни заводи"- Горна Оряховица, цитиран от в. "Борба". 

"Протекционистичният режим, който съществуваше на пазара за захар в ЕС до 2006 година, претърпя радикална реформа. До този момент 95% от потреблението на захар се осигуряваше от цвеклото. Бразилия, Австралия и Тайланд възразиха срещу раздаваните субсидии на цвеклопроизводителите и възроптаха, че този режим нарушава принципите на международната търговия. В резултат на това Европейската комисия представи план за преструктуриране на отрасъла чрез изкупуване на производствените квоти, които държавите можеха да получат. Целта беше да се намали производството на цвеклова захар с шест милиона тона. През 2009 г. беше отчетен успех от въведената реформа. Естония, Латвия, Ирландия, Словения и България се отказаха да произвеждат захар от кореноплоди, други шест държави - Испания, Италия, Гърция, Унгария, Словакия и Финландия, намалиха с 40 до 60% площите си с тази техническа култура. Затворени бяха общо 80 фабрики за преработка на цвекло и бяха закрити 10 хил. работни места", коментира още търговският директор.

"България, Гърция и Румъния се озоваха в зона на дефицит на захар последваха ги Италия, Испания, Португалия. От основен износител в световен мащаб, Европа се превърна във втория световен вносител на стратегическия продукт", смята Добрев.

Каква е картината през 2011 година? Още през април експертите отчетоха критична ситуация за целия ЕС. Тон бяла захар се предлагаше на нива между 800 и 900 евро, което си беше резултат от реален дефицит. Потребители, търговци, правителства оказаха натиск върху Брюксел и Европейската комисия предприе спешни мерки за регулиране на захарния баланс. През юли беше проведена търгова процедура за внос на сурова и бяла захар срещу заплащане на по-високи вносни мита спрямо съществуващите в момента.

"Захарни заводи" АД е единствената българска компания, която успешно участвала в първия търг и получила лиценз за внос на 20 000 тона сурова захар. Очаква се суровината да пристигне в Горна Оряховица през следващите седмици и рафинерията вече се подготвя за кампания.

Заключението на Красимир Добрев е, че ситуацията в Европа е овладяна и е стопирано стремителното покачване на цените в Общността. Предвид обичайно високото търсене на тази стока през август и септември. Тези месеци също ще са критични по отношение доставките на захар до крайния потребител. Поради тази причина не може да се очаква съществена промяна на продажните цени. В допълнение на картината - в ЕС е внесена суровина с 200 000 тона по-малко от плануваната.

България не е сред големите играчи при покупката на стратегическата суровина, затова тя не може да е сериозен конкурент при търсенето на суровина на изгодна цена. Например, когато е потърсена Свазилендската захарна асоциация, отговорът бил, че продукцията е договорена до 2016 година. А когато се установят контакти с европейски търговски компании, които в качеството си на посредник са сложили ръка върху нерафинираната захар, те искат цена, която в много случаи е неизгодна, за да се внесе в България.

Дефицитът напомпва "сивия сектор" в страната, често стоката се реализира без фактури и се укрива ДДС. "Тази ситуация се промени след акцията на МВР през февруари 2011 г. Тя беше наречена "Вносителите" и беше разбит един от контрабандните канали за внос и дистрибуция на захар от Гърция. Това действие на правителството се отрази изключително здравословно на пазара и отрезви голяма част от търговците в сектора", е убеден Красимир Добрев.

Според предоставена от него справка през януари 2011 г. килограм бяла захар горнооряховският производител е търгувал при цена на едро 1,30 лв. В момента тя се предлага по 2,10 лв. Фирмата прави износ в някои съседни страни при цена, по-висока от тази на българския пазар. Това е солидно доказателство, че в Европа цените са високи, защото никой не би търсил скъпа захар, и посоката на цените е само една - от по-евтиното към по-скъпото.

До края на октомври цената на захарта няма да намалее, защото липсват сериозни индикации, а и ръстът на инфлацията ще продължи плавно да пълзи нагоре.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 18.11   1095 г. – Под ръководството на папа Урбан II във френския град Клермон започва Събор на католическата църква, на който е огласена Свещената война –...