През 2008 г. Националният иновационен фонд ще започне да финансира проекти до 5000 лева чрез т.нар. "ваучерна схема". Целта на тази схема е преди всичко фирмите да бъдат свързани с отделните ВУЗ-ове. Това съобщи Ели Анави, директор на Дирекция “Политика по отношение на предприятията" в МИЕ, по време на конференция за перспективите пред Националния иновационен фонд (НИФ).
20.2 милиона лева са предвидени в проектобюджета на Министерството на икономиката и енергетиката (МИЕ) за 2008 година за НИФ, каза още тoй.
В срещата взеха участие Станимир Бързашки, изпълнителен директор на Агенцията за насърчаване на малките и средните предприятия, която управлява дейността на НИФ, Анна Янева, заместник-министър на икономиката и енергетиката, представители на бизнеса и др.
За две години и половина, от създаването на НИФ досега, са организирани четири конкурсни сесии за проекти. Подадени са били общо 788 проектни предложения. С 319 бенефициенти вече има сключени договори. Общата стойност на одобрените проектни предложения възлиза на 93 милиона лева. В рамките на първите три сесии фондът е отпуснал субсидия на 218 проекта за над 31,6 млн. лв. В четвъртата сесия за 101 проекта е осигурено финансиране за 16,8 млн. лв.
Бързашки изтъкна, че общата цел е увеличаване на конкурентоспособността на българските предприятия. Това може да се постигне чрез реализацията на 2 конкретни подцели: да се насърчи иновационната активност в предприятията и да се активира връзката между предприятията и научните институти в областта на технологичното развитие.
Беше подчертано, че степента на усвояемост на договорената субсидия е ниска. Също така беше констатиран фактът, че у нас някои от най-развитите фирми са с най-много нереализирани проекти. До момента фирмите са усвоили едва 10 милиона лева.
Основно предизвикателство пред фонда е съвместяването в рамките на една дирекция на три различни схеми за подпомагане на предприятията, а именно проектите по програма ФАР, по Оперативна програма "Конкурентоспособност" и тези, по които работи НИФ.
Друг съществен проблем са правилата за кандидатстване, в които, по думите на Бързашки, все още има има много "бели петна" и несъвършенства. По този повод той заяви, че в момента се променят условията за кандидатстване.
Бързашки отчете, че потенциалните бенефициенти са недобре информирани, което също спъва дейността на фонда.
Като друг съществен проблем Бързашки очерта липсата на възможност научните институти по-свободно и по-гъвкаво да оперират в договорния процес с фонда. Проблемът се състои в остарялата нормативна уредба на МОН. Условията, които фондът предлага, са в асинхрон с реалните възможности, които се дават на научните институти. „Не е възможно един научен институт да може да сключва външни договори и да е нормативно финансово ограничен. Трябва коренно да се промени логиката в системата на образованието, свързана с дейността на научно-изследователските институти. Те са главната предпоставка за успешната реализация на иновационната стратегия на страната", допълни той.
„Трябва да бъде дадена по-голяма свобода за управление на финансите на университетите. Те трябва да бъдат адекватни партньори на предприятията”, категоричен е Бързашки.