Днес кметът на Пловдив д-р Иван Чомаков съобщи, че оттегля предложението си за създаване на акционерно дружество "Старинен Пловдив инвест". Предложението предвиждаше община Пловдив да създаде смесено дружество с бизнесмена Георги Гергов за развитие на бизнес- и културен туризъм в Стария град.
Предвиждаше се общината да внесе като апорт 10 къщи от архитектурния резерват Стария Пловдив и паркинга пред панаира и да получи 25% от смесеното дружество. Бизнесменът Гергов пък трябваше поеме ангажимент да инвестира в изграждането на многоетажен бизнесцентър пред панаира и в реконструкцията на къщите в Стария град, които са паметници на културата.
След няколкомесечни обсъждания на предложението за създаване на акционерно дружество "Старинен Пловдив инвест", установих, че обществото ни все още не е подготвено за подобен род партньорства, каза кметът Чомаков.
Припомняме, че предложението на кмета беше обсъдено на заседание на финансово-бюджетната комисия на Общинския съвет без възражения. Съветници обаче изразиха притеснение, че се бърза с гласуването и публичният интерес няма да бъде защитен при подобна схема. Те признаха, че предложението на кмета за смесеното дружество в Гергов ще бъде подкрепено с достатъчно гласове от различни групи.
Притесненията им бяха свързани с възможността с последващо вдигане на капитала Гергов да стане едноличен собственик на активите, тъй като общината няма да е в състояние да плати своята вноска и да запази дела си. Паркингът от близо 3 декара пред панаира, пък бе един от малкото варианти градската управа на Пловдив да получи акции в "Международен панаир" срещу свои терени.
Съветници коментираха, че има странно съвпадение във факта, че кметът Чомаков е внесъл спешно предложението за смесеното дружество с Гергов в деня, когато министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров заяви, че предстои преструктуриране на панаира чрез включване на пловдивската община като акционер и чрез вливане на свежи капитали.
Не е редно темата за Стария град да се поставя в политически контекст и да се използва от политическите сили, отговори д-р Чомаков.
Публично-частните партньорства са отдавна широко приложими в страните от Европейския съюз. Тази тема се дискутира активно вече и в България на национално ниво, заяви кметът на града. Отново искам да подчертая, че при публично-частните партньорства, които съм убеден, че са бъдещето на големите проекти, трябва да бъдат спазвани трите основни изисквания – защита на обществения интерес в договора, публичност при избора на частната инвестиция и строг контрол при изпълнение на договорените параметри.", каза още д-р Иван Чомаков.